Victor Orban wcześniej wybierał Warszawę, ale zmienił zdanie. Na pierwszą wizytę leci do papieża

W czwartek Viktor Orban rozpocznie pierwszą oficjalną wizytę po wygranych wyborach parlamentarnych. Premier Węgier uda się do Watykanu, gdzie spotka się z papieżem Franciszkiem.

W środę rzecznik premiera Węgier, Bertalan Havasi, zdradził, jaki jest pierwszy cel wizyty zagranicznej Viktora Orbana. Jak się okazało, już 21 kwietnia Orban uda się do Watykanu, gdzie zostanie przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka.

Zobacz wideo Gowin: Orban nie jest sojusznikiem Polski ani żadnego demokratycznego państwa

Viktor Orban uda się z pierwszą wizytą do Watykanu. Wcześniej wybierał Warszawę

Będzie to nie tylko pierwsza wizyta Viktora Orbana po wygranych wyborach, ale też pierwsza oficjalna wizyta premiera Węgier w Stolicy Apostolskiej. Wcześniej Orban jako cel swojej pierwszej wizyty wybierał głównie Warszawę. Stolica Polski była odwiedzana przez premiera Węgier po zwycięstwie w wyborach w 2010, 2014 i 2018 roku. 

Jak zauważa "The Guardian", stosunki Polski i Węgier uległy ochłodzeniu po tym, jak oba kraje zajęły różne stanowiska w sprawie rosyjskiej inwazji w Ukrainie czy nakładania sankcji na Rosję. Warszawa jednoznacznie wsparła Kijów, natomiast Budapeszt stara się zachować pozory neutralności.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

We wrześniu 2021 roku papież Franciszek spotkał się z Viktorem Orbanem podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w Budapeszcie. Papież wzywał do udzielenia pomocy uchodźcom bez względu na ich wyznanie, a którzy uciekają przed wojną czy biedą. Jak zauważa dziennik, słowa te padły w obecności Orbana, którego podejście nazywane jest "antyimigracyjnym". Premier Węgier w ostatnim czasie kreuje się także na "obrońcę chrześcijańskiej Europy przed imigrantami innych wyzwań". Po wizycie papieża w Budapeszcie zależne od Orbana media nazwały wezwanie Franciszka "antychrześcijańskim". 

Konserwatywny Fidesz wygrał w węgierskich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 3 kwietnia 2022 roku. Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej uzyskała wówczas ponad 54 proc. głosów. Dzięki temu zdobyła 135 mandatów w złożonym z 199 posłów parlamencie.

Więcej o: