Niemcy. Olaf Scholz miał zmienić zdanie. Rząd zapłaci za ciężką broń dla Ukrainy?

Dziennikarze niemieckiego portalu thepioneer.de poinformowali, że kanclerz Niemiec zdecydował się dostarczyć Ukrainie ciężką broń. Polityk chce to przeprowadzić w ten sposób, by dostawy nie szły bezpośrednio z Niemiec.

Dziennikarz Michael Bröcker w artykule pt. "Zwrot Scholza w Wielki Piątek" informuje o tym, że kanclerz Niemiec - po kilku dniach ostrej krytyki w kraju, ale też ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej - zdecydował się dostarczyć Ukrainie broń ciężką. Olaf Scholz nie chce jednak, by dostawy szły bezpośrednio z Niemiec. 

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację

Niemcy mogą zapłacić za ciężką broń dla Ukrainy? Olaf Scholz miał zmienić zdanie

Z informacji niemieckich dziennikarzy wynika, że zgoda na bezpośrednią pomoc finansową na zakup broni przez Ukrainę została podjęta podczas spotkania z członkami gabinetu już w zeszłym tygodniu. Z zawartego w Wielki Piątek wewnątrzkoalicyjnego porozumienia wynika, że zostanie wprowadzona tzw. pomoc modernizacyjna. Ma to być specjalny fundusz, który zostanie przekazany na wzmocnienie bezpieczeństwa sojuszników Niemiec. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona zostać zwiększona do 2 mld euro

Przeczytaj więcej informacji z Niemiec na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister obrony Siergiej SzojguSiergiej Szojgu zapowiada wprowadzenie "nowych metod walk" w Ukrainie

Z kwoty wyjściowej około 1,2 mld euro ma być przekazanych Ukrainie. Pieniądze te podobno mają być uruchomione natychmiast i zostaną zabezpieczone w budżecie Niemiec jako "rodzaj wydatków pozabudżetowych".

Jak dodaje Onet, dzięki temu Ukraina będzie mogła kupić za te pieniądze ciężką broń w krajach NATO. Dotyczy to m.in. systemów przeciwlotniczych czy artyleryjskich, które są w użyciu przez zachodnie kraje Europy, a ponadto mogą być wykorzystane od razu. Jeden z urzędników dodał, że kluczowe jest dostarczenie broni, z którą zaznajomione są ukraińskie wojska.

Na razie jednak rząd Niemiec nie poinformował oficjalnie o żadnej decyzji na temat dostarczenia ciężkiej broni dla Ukrainy lub pomocy w sfinansowaniu tego celu.

Wojna w Ukrainie - zniszczenia w MariupoluMariupol. Rosjanie wykorzystują cywilów do kopania grobów. "Za jedzenie"

Więcej o: