Rosja z nowym ultimatum, wzywa do "natychmiastowego złożenia broni". Ławrow mówi o "nowej operacji"

Rosja po raz kolejny dezinformuje. Tym razem w komunikacie z wezwaniem sił ukraińskich do natychmiastowego poddania się czytamy, jakoby żołnierze SBU mieli planować przeprowadzenie "demonstracyjnej egzekucji okolicznych mieszkańców", by winą za nią obarczyć Rosję. Równocześnie resort obrony Rosji przestrzega ukraińskich żołnierzy przed "bezsensownym oporem". "Nie kuście losu, podejmijcie jedyną słuszną decyzję" - czytamy w oświadczeniu.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaapelowało do sił zbrojnych Ukrainy, by te opuściły teren zakładu Azowstal w Mariupolu. Rosja oczekuje poddania się Ukraińców. Tymczasem Siergiej Ławrow powiedział o rozpoczęciu "nowego etapu operacji"

Zobacz wideo Mariupol po miesiącu wojny

Ukraina. Szturm zakładów Azowstal w Mariupolu. Rosja wzywa do kapitulacji

Ministerstwo Obrony Rosji w swoim oświadczeniu próbuje zrzucić winę za ofiary wojny na Ukraińców. W komunikacie czytamy o rzekomych planach, by żołnierzy SBU przebrać w rosyjskie mundury, a następnie przeprowadzić "demonstracyjną egzekucję okolicznych mieszkańców". 

"Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację, jaka rozwinęła się w hucie Azowstal, a także kierując się czysto humanitarnymi zasadami, Rosyjskie Siły Zbrojne po raz kolejny oferują bojownikom batalionów nacjonalistycznych i zagranicznym najemnikom, by od godziny 12:00 (czasu moskiewskiego) 19 kwietnia, 2022, powstrzymać się od wszelkich działań wojennych i złożyć broni. Wszystkim, którzy złożą broń, gwarantuje się zachowanie życia" - napisano w oświadczeniu. 

Harmonogram działań, na jaki powołuje się resort, zakłada wymianę informacji pomiędzy stroną rosyjską i ukraińską od godziny 13:00. Opuszczenie terenu huty przez rosyjskie siły miałoby nastąpić między godziną 14 a 16. 

Resort zachęca także do "samodzielnego podjęcia decyzji". Jak czytamy w oświadczeniu, w przypadku "bezsensownego oporu" żołnierzy sił ukraińskich czeka "los nie do pozazdroszczenia". "Nie kuście losu, podejmijcie jedyną słuszną decyzję, by zaprzestać działań wojennych i już teraz złóżcie broń [...] Federacja Rosyjska gwarantuje każdemu z was zachowanie życia i przestrzeganie wszystkich norm Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, tak jak to miało miejsce w przypadku wojskowego personelu Sił Zbrojnych Ukrainy, który wcześniej poddał się w Mariupolu" - czytamy. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Siergiej Ławrow o "kolejnym etapie operacji" w Ukrainie

Tymczasem szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych udzielił we wtorek wywiadu telewizji India Today, w którym powiedział o "kolejnym etapie operacji" w Ukrainie, a także "prawdziwym powodzie wojny".

- Rozpoczyna się kolejny etap operacji. Jestem pewien, że będzie to bardzo ważny moment całej operacji specjalnej - powiedział, jak cytuje Reuters. Do tego szef rosyjskiego MSZ wskazał także, że "prawdziwym powodem [wojny - red.] jest samozadowolenie większości krajów po II wojnie światowej". 

Rosja rozpoczęła bitwę o Donbas

We wtorek 19 kwietnia rozpoczął się szturm zakładów Azowstal w Mariupolu. Od kilkunastu godzin ostrzeliwane są okolice Doniecka, Ługańska i Charkowa. W nocy z 18 na 19 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że rozpoczęła się spodziewana ofensywa na Donbas. Bez względu na to, ilu rosyjskich żołnierzy zostanie tam zawiezionych, będziemy walczyć. Będziemy się bronić - podkreślił.

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszenko przekazał natomiast, że okupanci atakują nie tylko hutę, ale także okoliczną dzielnicę mieszkaniową. Rosjanie nadal usuwają z ulic miasta ciała zabitych, przygotowując się do ich kremacji.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: