Wojna w Ukrainie. Rosja rozpoczęła ofensywę w Donbasie. Kijów bliżej UE [PODSUMOWANIE DNIA]

W poniedziałek rosyjskie siły próbowały przebić się przez obronę w obwodzie donieckim i ługańskim i charkowskim. Miał miejsce atak rakietowy na Lwów, w wyniku którego śmierć poniosło siedmiu cywili. Tymczasem Ukraina postawiła kolejny krok na drodze do UE.

>>> W poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Donbasie. We wszystkich regionach Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - donosi z kolei Biełsat.

>>> Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego powiedział , że "rozpoczęła się druga faza wojny", odnosząc się w ten sposób do nowych ataków Rosji na wschodzie Ukrainy.

>>> O oznakach rozpoczęcia ofensywy Rosji na wschodzie poinformował ukraiński sztab generalny. Potwierdził je sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Jak mówił, Rosjanie chcą zająć Donbas do 24 kwietnia. Zaznaczył, że w poniedziałek rano niemal na całym terytorium linii frontu rosyjscy okupanci chcieli przerwać ukraińską obronę.

Zobacz wideo Cmentarzysko samochodów w Buczy. Rosjanie spalili auta cywilów uciekających z miasta

>>> Rosyjskie wojska weszły do miasta Kreminna w obwodzie ługańskim - informuje Rada Najwyższa Ukrainy. Według tamtejszej regionalnej administracji wojskowej w Ługańsku rozpoczęła się rosyjska ofensywa. Ewakuacja jest teraz niemożliwa.

>>> W Ukrainie nie ma bezpiecznych miast - tak mówi mer Lwowa po dzisiejszym ataku rakietowym dokonanym przez Rosjan. Na Lwów spadły cztery rosyjskie rakiety. Zginęło siedmiu cywilów, jedenaście osób jest rannych.

>>> Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się nagrodzić jedną z brygad honorowym tytułem za "wielkie bohaterstwo" okazane w Ukrainie. Według ukraińskich władz to właśnie nagrodzona przez Putina brygada odpowiada za śmierć setek cywilów w Buczy.

>>> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał unijnemu ambasadorowi w Kijowie Mattiemu Maasikasowi wypełniony kwestionariusz dotyczący uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata. Massikas zwrócił uwagę, że szefowa KE Ursula von der Leyen przekazała formularze ukraińskim władzom zaledwie 10 dni wcześniej.

>>> "Nieś prawdę światu, ewakuuj ludzi i ratuj ich życie z rąk Szatana, który chce spalić wszystkie żywe istoty" - zaapelował do papieża Franciszka major Serhij Wołyna w liście, którego treść opublikowała "Ukraińska Prawda". Żołnierz podkreślił, że Mariupol to obecnie "piekło na ziemi".

>>> - Wśród rosyjskich generałów nie ma porozumienia w sprawie działań ofensywnych w Ukrainie, ponieważ boją się oni śmierci na polu bitwy - przekazał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Jak dodał, obawiają się oni także represji w przypadku porażki.

>>> Bliski współpracownik Władimira Putina, który został schwytany w ubiegłym tygodniu przez ukraińskie służby, zaapelował do prezydentów Rosji i Ukrainy. Wiktor Medwedczuk chce, aby wymieniono go na "obrońców i mieszkańców Mariupola".

>>> W jednej ze szkół w obwodzie kijowskim odnaleziono dziennik, który miał należeć do rosyjskiego żołnierza. "Istnieje poczucie, że historia nazwie nasze działania drugim hitleryzmem i zorganizuje kolejną 'Norymbergę'" - napisał w swoich notatkach nieznany z imienia wojskowy. Opisał również, jak wyglądały przesłuchania w okupowanej miejscowości. "Przesłuchano 12 osób, wszyscy byli nazistami. Byłem bezwzględny" - stwierdził.

>>> Żołnierze z 93. brygady Chołodnyj Jar zestrzelili śmigłowiec Ka-52 pociskiem Igła produkcji sowieckiej. "Żartujemy sobie, że zestrzeliliśmy rosyjski śmigłowiec o wartości około 15 milionów dolarów bronią za 100 dolarów" - powiedział jeden z żołnierzy.

Więcej o: