Papież do Ukraińców: Odwagi, jesteśmy z Wami w ciemnościach wojny i okrucieństwa

Papież Franciszek podczas liturgii Wigilii Paschalnej bazylice watykańskiej wygłosił homilię i wyraził solidarność z Ukraińcami. Nabożeństwu przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Papież powiedział, że uwięziliśmy Chrystusa w naszych słowach, formułkach i obyczajach zapominając szukać Go w najciemniejszych zakamarkach życia, gdzie ludzie płaczą, walczą, cierpią i żywią nadzieję.

- Chrześcijaństwo, które poszukuje Pana w reliktach przeszłości i grobie przyzwyczajeń jest chrześcijaństwem bez Wielkanocy - mówił Franciszek. Dodał, że piękny Kościół, to taki, który bez lęku, kalkulacji i konformizmu żyje chęcią niesienia radości Ewangelii. Zaapelował o pokojowe gesty i czyny w czasie naznaczonym horrorem wojny.

Zobacz wideo Siły ukraińskie odparły rosyjskie wojsko próbujące przedrzeć się do wsi Krasnohoriwka we wschodnim regionie Donbasu

Na zakończenie papież zwrócił się do obecnych w bazylice ukraińskich parlamentarzystów i burmistrza Melitopola, mówiąc: - Odwagi, jesteśmy z Wami w ciemnościach wojny i okrucieństwa. Tej nocy modlimy się za was.

- I możemy także - dodał - powiedzieć wam najważniejszą rzecz, którą się dziś świętuje: - Chrystus zmartwychwstał. To ostatnie zdanie Franciszek powiedział w języku ukraińskim.

Wcześniej papież apelował, by szukać Jezusa "w twarzach naszych braci i sióstr, w historii tych, którzy mają nadzieję i marzenia, w bólu tych, którzy płaczą i cierpią".

- Wnośmy Go w nasze codzienne życie: poprzez gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny; poprzez dzieła pojednania w zerwanych relacjach i przez współczucie dla potrzebujących; poprzez działania na rzecz sprawiedliwości pośród nierówności i prawdy pośród kłamstw - wzywał papież.

- A przede wszystkim nieśmy Go z uczynkami miłości i braterstwa - zachęcał.

Więcej o: