Symboliczny gest Hiszpanii. Miasto w Andaluzji zmieniło nazwę na "Ukraina". Ulice: Kijów, Mariupol, Odessa

Żeby okazać solidarność zaatakowanej przez Rosje Ukrainie, miasteczko Fuentes de Andalucia na południu Hiszpanii zmieniło nazwę. Teraz nazywa się "Ukraina". To gest solidarności na czas Wielkiego Tygodnia.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Miejscowość Fuentes de Andalucia zmieniła nazwę, ale to nie wszystko. Jak informuje Agencja Reutera, nazwy ulic także w okresie Wielkiego Tygodnia nawiązują do trwającej na wschodzie Europy wojny - jeszcze przez kilka dni mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka będą więc się poruszać ulicami o nazwach takich jak Kijów, Mariupol czy Odessa.

Zobacz wideo Siły ukraińskie odparły rosyjskie wojsko próbujące przedrzeć się do wsi Krasnohoriwka we wschodnim regionie Donbasu

Skąd pomysł na taką zmianę? Ambasada Ukrainy w Madrycie wyjaśniła, że ma to być gest solidarności, a burmistrz miasta Francisco Martinez stwierdził: - Naszym celem jest podniesienie świadomości na temat toczonej na Ukrainie wojny.

Mieszkańcy hiszpańskiego miasta wspierają nie tylko symbolicznie

Symboliczne wsparcie to nie wszystko. Na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie mieszkańcy miasteczka zorganizowali zrzutkę. Zebrali 3 500 euro. Pieniądze mają zostać wykorzystane na pomoc uchodźcom. Ponadto władze miejscowości chcą przyjąć do niej 25 osób potrzebujących. Ma w tym celu powstać specjalne centrum, ale uchodźców chcą też przyjąć do domów mieszkańcy.

- Mieszkam sam, mam duży dom, zaprosiłbym parę Ukraińców, aby została ze mną przez jakiś czas, na tak długo, jak będę mógł ich gościć - powiedział reporterowi Agencji Reutera mieszkaniec miasta. Podkreślił też, że mieszkańcy miasteczka są bardzo dumni z tego, co robią dla Ukrainy.

Gminę, która zdecydowała się w ten sposób wspierać Ukrainę, zamieszkuje na co dzień nieco ponad 7 tysięcy osób. Od zaatakowanej przez Rosję Ukrainy dzieli ją 4 tys. kilometrów.

Więcej o: