Rosja przymusowo wywozi z Ukrainy dzieci. Działania ze znamionami ludobójstwa

Po porywaniu dziennikarzy, urzędników i innych cywilów, Rosja zaczęła uprowadzać dzieci - alarmuje unijny ambasador w Kijowie. Ukraińskie władze mówią o możliwych adopcjach dzieci przymusowo wywiezionych z Ukrainy, rosyjscy politycy - o przymusowej nauce rosyjskiego. Takie działania okupanta są opisane w Konwencji o zapobieganiu ludobójstwa.
Zobacz wideo Andrzej Duda odwiedził Kijów. "To oblicze wojny, z którym nigdy nie wolno nam się pogodzić"

Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie zabiła ok. 200 ukraińskich dzieci, a setki zostało rannych. Miliony rodzin zostało wysiedlonych, albo wewnątrz kraju, albo poza granicami. Ponadto z okupowanych terytoriów, m.in. z Mariupola, Rosja przymusowo wywozi ludzi - w tym dzieci - w głąb swojego kraju.

"Po dziennikarzach, aktywistach, urzędnikach i innych cywilach, Rosja zaczęła porywać dzieci" - napisał ambasador Unii Europejskiej Matti Maasikas, który niedawno wrócił do Kijowa. Podkreślił, że przymusowe wywożenie dzieci i plan "adopcji" przez rosyjskie rodziny to "kolejne cyniczne, odrażające naruszenie prawa międzynarodowego".

Według władz Ukrainy informują, że dzieci, w tym sieroty, są zabierane z zajętych przez rosyjskie wojsko terytoriów i nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - podaje agencja UKRINFORM.

Rosja chce "wyzwalać języki" porwanych dzieci

Lilia Gumerowa, członkini Rada Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) mówiła na jednym z niedawnych posiedzeń, że niektóre dzieci z "wyzwolonych terytoriów" są w szoku i nie znają biegle języka rosyjskiego, tylko ukraiński. Zapowiedziała, że trafią one do letnich obozów edukacyjnych, żeby "wyzwolić ich języki".

Przymusowe wywózki dzieci z okupowanych terytoriów, nielegalne adopcje i przymusowa nauka języka to działania, które mogą mieć znamiona ludobójstwa.

Konwencja ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa opisuje jako "ludobójstwo kulturowe" działania, które polegają na "niszczeniu charakterystycznych cech danej grupy", m.in. poprzez przymusowe wywożenie dzieci oraz zakazywanie używania języka ojczystego.

Więcej o: