Wielkanoc w kościele prawosławnym - jak wygląda? Kiedy wypada, jakie tradycje są z nią związane?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W kościele katolickim obchodzić ją będziemy już 17 i 18 kwietnia. Z koeli w kościele prawosławnym, święta te będą obchodzone nieco później. Kiedy wypada Wielkanoc w kościele prawosławnym? Jak wygląda świętowanie? Odpowiadamy.

Wielkanoc prawosławna i katolicka różnią się od siebie. Jakie są tradycje związane z prawosławną Wielkanocą?  

Wielkanoc 2022. Kiedy prawosławni obchodzą Święta Wielkanocne?

Prawosławna Wielkanoc odbywa się w innym terminie niż ta w kościele katolickim. Wierni kościoła prawosławnego Zmartwychwstanie Chrystusa świętują tydzień później niż katolicy, czyli w tym roku 24 kwietnia.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

W niektórych domach prawosławnych w Wielki Czwartek praktykuje się przemycie twarzy wodą, w której przez noc moczył się jakiś srebrny przedmiot. Tego dnia przygotowuje się również słodki drożdżowy wypiek przypominający polską świąteczną babę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W Wielki Piątek, podobnie jak u katolików, nie jest odprawiana msza. Wieczorem odbywają się jednak nieszpory.  Na środku cerkwi ustawia się wtedy tzw. płaszczenicę, czyli płótno z wizerunkiem umarłego Chrystusa,  które wierni adorują do późnej nocy. Podobnie jak u katolików, w Wielki Piątek obowiązuje post. W prawosławiu jest jednak większy rygor i wierni mogą spożywać wyłącznie suchy chleb i pić wodę.

Wielkanocna rezurekcja, czyli procesja w kościołach katolickich, która ma głosić zmartwychwstanie Chrystusa, rozpoczyna się o godz. 6 rano. Wówczas wierni okrążają kościół raz lub trzy razy. Z kolei w kościele prawosławnym liturgia ta rozpoczyna się o północy, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. W tej procesji prawosławni biorą udział ze świecami, ikonami oraz chorągwiami. Następnie, zarówno katolicy, jak i prawosławni, siadają z rodziną do wielkanocnego śniadania.

Wielkanoc prawosławna i katolicka. Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym, a co na stołach?

W prawosławnym koszyczku wielkanocnym znajdziemy:

  • chleb
  • masło
  • jajka
  • chrzan
  • kiełbasę i wędliny
  • ser biały
  • sól
  • ocet
  • świąteczny wypiek - paskę lub kulicz

Potrawy, które goszczą na stole wiernych kościoła prawosławnego, również różnią się od tych, które królują u katolików. W Wielkanoc spożywają m.in. tradycyjny kulicz, czyli wysoką babkę drożdżową, kulebiaka z nadzieniem z kapusty i grzybów, drożdżowe pierogi oraz barszcz.

Więcej o: