Elżbieta II nie weźmie udziału w wielkanocnych uroczystościach. Pierwszy raz od 50 lat

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy od ponad 50 lat nie weźmie udziału w wielkanocnych uroczystościach - poinformował pałac Buckingham. Brytyjska monarchini ma problemy z poruszaniem się.

Co roku w Wielki Czwartek brytyjska królowa symbolicznie nagradza seniorów zasłużonych na rzecz życia społecznego. Podczas nabożeństwa zwanego Maundy Money wręcza im sakiewki ze specjalnie wybitymi na tę okazję monetami z jej wizerunkiem. W tym roku, po raz pierwszy od ponad 50 lat, Elżbieta II nie wzięła udziału w tej uroczystości.

Boris Johnson zdj. ilustracyjneBoris Johnson przeprasza za imprezowanie w czasie lockdownu

Wielkanoc u royalsów. W Wielki Czwartek Elżbietę II zastąpił książę Karol

W ciągu 70 lat panowania królowa Elżbieta na Maundy Money nie pojawiła się tylko cztery razy. Ostatnio - w 1970 r. (nie licząc dwóch poprzednich lat, gdy z powodu pandemii monety zostały wysłane pocztą). Królowa Elżbieta wielokrotnie podkreślała, że tradycja ta należy do obowiązków, które dają jej największą satysfakcję, ale tym razem, ze względu na postępujące problemy z poruszaniem się, musiała zrezygnować z udziału. Monarchinię zastąpili syn i synowa - książę Karol i księżna Camilla, którzy, w związku z nadchodzącymi 96 urodzinami Elżbiety, nagrodzili 96 mężczyzn i 96 kobiet.

Meghan Markle, książę Harry, królowa ElżbietaKsiążę Harry i Meghan Markle odwiedzili królową Elżbietę! "Możemy potwierdzić"

Biskup Worcester, dr John Inge, przemawiając w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, zapewnił, że Elżbieta II zapoznała się z porządkiem nabożeństwa oraz listą nagrodzonych. Przekazał im pozdrowienia od królowej - informuje "The Evening Standard".

Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta ma problemy z poruszaniem się. Nie weźmie udziału w niedzielnej mszy wielkanocnej

Pałac Buckingham ogłosił w piątek, że ze względu na wspomniane problemy ze zdrowiem, Elżbieta nie pojawi się także na niedzielnej mszy wielkanocnej, w której zazwyczaj uczestniczy cała bliższa rodzina królewska. "Należy przez to rozumieć, że Karola i Camilli również nie będzie na nabożeństwie" - wyjaśnia dziennik.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: