Rosja ma plan, jak zapełnić braki wśród żołnierzy. Ukraina: Na wiosnę Kreml zrobi "ukrytą mobilizację"

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o kłopotach Rosjan. Wskazywał na problemy z zebraniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki i plany wroga dotyczące "ukrytej mobilizacji". Według przekazanych informacji ma ona odbyć się w czasie wiosennego poboru do wojska.

"Trwa pięćdziesiąty pierwszy dzień bohaterskiego oporu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji wojskowej. Federacja Rosyjska kontynuuje zakrojoną na szeroką skalę agresję zbrojną na Ukrainę" - pisze sztab generalny armii ukraińskiej na swojej stronie internetowej.

Rosjanie mają duże kłopoty. Brakuje im żołnierzy, więc planują mobilizację do wojska

"W związku z krytyczną sytuacją obsadową jednostek bojowych dowództwo sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej planuje rozpocząć nowy proces mobilizacji na szczeblu krajowym. Zgodnie z planem mobilizacja, aby to ukryć, będzie prowadzona równolegle z planowanym poborem"  - czytamy na stronie rządowej. Pobór ten zaplanowany jest w czasie wiosennego poboru do wojska.

Zobacz wideo Tak wyglądały ćwiczenia krążownika Moskwa

Ukraińskie władze poinformowały również, że Rosja przygotowuje do udziału w wojnie w Ukrainie dodatkowe pododdziały z wojsk Floty Północnej i 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Z przekazanych informacji wynika również, że Rosjanie nie zdołali zrealizować planów mobilizacji na Kaukazie Północnym. "Głównym powodem jest niechęć ludności tego regionu do udziału w działaniach wojennych" - czytamy.

Wojna w Ukrainie. Rosyjski żołnierz: Putin kazał zrównać wszystko z ziemią

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował w serwisie YouTube niepokojące nagranie. "Zmobilizowany żołnierz wojska agresorów, Oleg Karasow, przekazał swojej żonie instrukcje otrzymane przez rosyjskie oddziały o dalszych działaniach w Ukrainie" - czytamy w opublikowanym nagraniu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Joe Biden rozmawiał z dziennikarzami. Pokazał wymowny gestJoe Biden: Jestem gotów pojechać do Ukrainy

Słyszymy na nim, jak rosyjski żołnierz mówi swojej żonie, że Władimir Putin powiedział, że jeśli rosyjskie wojska do 10 maja nie osiągną wyznaczonego celu, to mają "zrównać wszystko z ziemią".

Jak twierdzi Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, nagranie jest dowodem na to, że Rosja zmieniła taktykę i celowo niszczy miasta w Ukrainie oraz popełnia zbrodni na ludności cywilnej.

Więcej o: