Kijów. Witalij Kliczko zapowiada zmianę nazwy stacji metra. Warszawa zamiast Mińska

Mer Kijowa Witalij Kliczko zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta zostanie rozważona propozycja zmiany nazwy stacji metra w północnej części Kijowa. Mowa o stacji Mińskiej, której nazwa ma zostać zmieniona na stację Warszawską.

Witalij Kliczko zapowiedział w środę, że do zmiany nazwy może dojść z powodu skojarzeń, jakie wiążą się z Mińskiem, a także ataków ze strony białoruskiej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Rosji Władimir PutinRosja. Biznesmen o skradzionych miliardach i stanie zdrowia Szojgu

- Jeśli są groźby z Mińska, a do naszych domów strzelają rakiety z Białorusi, nie jest to zbyt przyjazne wspomnienie dla mieszkańców Kijowa. Jestem przekonany, że stacja Mińska może stać się Warszawską, kojarzyć się z miastem, które pomaga Kijowowi i które przyjęło wielu uchodźców. Rozważymy taką zmianę na następnej sesji - powiedział w środę mer Kijowa Witalij Kliczko cytowany przez agencję interfax.ua.

Zobacz wideo Tak wyglądały ćwiczenia krążownika Moskwa

Zmiana nazwy stacji metra w Kijowie - będzie nawiązywać do stolicy Polski

Były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy Filip Iljenko jako pierwszy wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy dwóch kijowskich stacji metra w zeszły czwartek 7 kwietnia. Postulował wtedy, aby stację Mińska zamienić na stację Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja wraz z nazwą samego placu - na Plac Adama Mickiewicza. Informację przekazał na Facebooku. Zaowocowało to wieloma pozytywnymi komentarzami.

Nazwy kolejnych stacji mogą zostać zmienione

Wiktor Brahinski, szef kijowskiego metra, 8 kwietnia wystąpił z propozycją zmiany nazwy kolejnych stacji w Kijowie. - Zwróciłem się do mera z inicjatywą zmiany nazw pięciu stacji metra. Nasz naród chroni się na stacji Przyjaźni Narodów, podczas gdy ta tak zwana Przyjaźń Narodów zabija ich rodaków, sąsiadów, krewnych i niszczy nasz kraj. Tak nie może być - przekazał Wiktor Brahinski. Wspomniał też o stacjach: stacje Plac Lwa Tołstoja, Brzeska, Mińska i Bohaterów Dniepru.

Więcej o: