Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego z wizytą w Ukrainie. "To miejsce zbrodni"

- Musimy przebić się przez mgłę wojny, aby dotrzeć do prawdy - stwierdził w tym tygodniu w trakcie wizyty w Ukrainie główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. Jednoznacznie nazwał Ukrainę "miejscem zbrodni".

- Głosy osób zeznających, że padły ofiarami przestępstw, muszą znajdować się w centrum naszej niezależnej pracy nad ustaleniem prawdy. Ocaleni i rodziny ofiar będą pełnoprawnymi partnerami w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz wymierzenia sprawiedliwości - zapewnił główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan w trakcie czwartkowej wizyty w ukraińskiej Borodiance.

Dzień wcześniej Khan pojawił się w Buczy. - Ukraina to miejsce zbrodni - stwierdził w środę prokurator.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Jesteśmy tutaj, ponieważ mamy uzasadnione podstawy, aby sądzić, że popełniane są przestępstwa podlegające jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego. Musimy przebić się przez mgłę wojny, aby dotrzeć do prawdy - dodał.

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone

Prokurator MTK z wizytą w Ukrainie

- Ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne - to są kwestie, w których możemy prowadzić śledztwo. Te zbrodnie podlegają karze i są przez nas badane - powiedział Karim Khan.

Karim Khan rozmawiał z lokalnymi władzami w Buczy i zapoznał się z dowodami w sprawie ukraińskich cywilów, którzy zostali tam zastrzeleni przez rosyjskich żołnierzy. W w tym mieście i w jego okolicach znaleziono dotąd ponad 1200 ciał zamordowanych cywilów. Odkryto je, gdy Rosjanie po miesiącu wycofali się z okolic Kijowa.

Mieszkająca w Libanie Ukrainka zapala znicz dla upamiętnienia cywilów, którzy zginęli podczas rosyjskiej okupacji w Buczy, 8 kwietnia 2022 r. Bucza. Denisowa: 25 kobiet było regularnie gwałconych podczas okupacji

W środę doszło też do spotkania Khana z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową.

Wizyta prokuratora w Buczy zbiega się w czasie z wydanym właśnie raportem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W dokumencie napisano m.in., że Rosja złamała prawo międzynarodowe.

To kolejna wizyta Khana w Ukrainie. Pod koniec lutego prokurator ogłosił rozpoczęcie śledztwa w sprawie sytuacji w Ukrainie.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: