Media: w Charkowie mogła zostać użyta amunicja kasetowa

Od kilku dni w sieci krąży nagranie z jednej z ostrzelanych ulic w Charkowie. Jak podaje CNN, mogła być tam użyta amunicja kasetowa. Od 2008 r. ponad 100 państw zadeklarowało, że nie będzie jej stosować ze względu na dramatyczne skutki, jakie może przynieść jej użycie.

Pochodzące z niedzieli nagranie z Charkowa opublikował w sieci m.in. twitterowy kanał EuroMaydan. Jak podają zagraniczne media (m.in. CNN), na jednej z ulic w mieście miała zostać użyta przez Rosjan amunicja kasetowa.

"Mianem amunicji kasetowej określa się różnego rodzaju amunicję, której wspólną cechą jest działanie polegające na uwolnieniu bądź rozrzuceniu kilkaset metrów nad wybranym celem zawartości "kasety", którą stanowi od kilkudziesięciu do kilkuset podpocisków (lub granatów) zawierających materiał wybuchowy. Funkcję kasety przenoszącej podpociski spełniać może pocisk artyleryjski, głowica rakiety, bomba lotnicza lub inny specjalnie skonstruowany zasobnik" - wyjaśniało przed laty polskie Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na jedną z interpelacji.

Do tej pory ponad sto państw na świecie podpisało konwencję o zakazie użycia amunicji kasetowej.

Zobacz wideo Z kim PiS buduje sojusze międzynarodowe?

Charków. Ofiary śmiertelne ostrzału

Tymczasem w wyniku czwartkowego rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęły dziś 4 osoby cywilne, a 10 zostało rannych. Gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow wezwał mieszkańców niektórych miejscowości do ewakuacji w związku z przewidywanymi tam działaniami zbrojnymi.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Brytyjski wywiad ostrzega, że Rosjanie przygotowują się do ataku na Donbas. Koncentrują siły powietrzne i wzmacniają oddziały artylerii. Próbują też przeprowadzić przymusową mobilizację w tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych.

Według ukraińskiego resortu obrony od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło około 19 900 rosyjskich żołnierzy. Rosyjska armia miała stracić też 1968 pojazdów opancerzonych, 753 czołgi, 160 samolotów i 144 śmigłowce oraz 7 okrętów.

Poza tym od początku wojny, czyli od 24 lutego, zniszczono 366 rosyjskich systemów artyleryjskich i 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet oraz 4 mobilne systemy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, a także 1437 samochodów wojskowych, 134 bezzałogowe statki powietrzne i 76 cystern z paliwem.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: