"Macronete" popularne wśród Ukraińców. Słowo wyśmiewa działania Macrona, a raczej ich brak

"Macronete" stało się w ostatnim czasie popularnym słowem wśród Ukraińców. Neologizm pochodzi od nazwiska francuskiego prezydenta i opisuje jego działania w sprawie wojny w Ukrainie.

Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie prezydent Francji Emmanuel Macron regularnie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jednak dyskusje między głowami obu państw nie zapobiegły wojnie, ani nie wpłynęły na zmianę postawy Rosji względem Ukrainy już po jej wybuchu.

Zobacz wideo Co dla UE oznaczałaby wygrana Marine Le Pen w wyborach prezydenckich? Prof. Belka: To byłoby ze szkodą dla Europy

"Macronete" - bardzo się martwię, ale nic z tym nie robię 

"Macronete" to utworzony przez Ukraińców pełen ironii neologizm, który pochodzi od nazwiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zwrot można przetłumaczyć na "makroner". "Le Parisien" wyjaśnia, że oznacza on "bardzo się martwić sytuacją, ale w rzeczywistości nic nie robić".

Emmanuel Macron podczas kampanii wyborczej we FrancjiEmmanuel Macron o słowach Bidena: Byłbym ostrożny z takimi określeniami

W leksykonie nowych słów o wojnie w Ukrainie znajduje się czasowniku "macronete", gdzie zostało wyjaśnione pochodzenia słowa. "Emmanuel Macron jest wymieniony z imienia, jako ten. 'który nie zostanie zapamiętany z prawdziwej pomocy, ale z powodu jego niepokojących zdjęć w pałacu Elizejskim'" - napisano. Chodzi o zdjęcia prezydenta Francji, na których pojawił się z zarostem oraz w bluzie.

 

Mateusz Morawiecki ocenił, że rozmowy Macrona z Putinem nie przynoszą żadnych efektów

Rozmowy Macrona z Putinem skrytykował w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu powiedział, że rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem w sprawie Ukrainy nie przynoszą żadnych efektów, i że nie powinno się negocjować ze zbrodniarzami. Morawiecki porównał też Putina do Hitlera, Stalina i Pol Pota.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Francuski prezydent stwierdził, że zarzuty polskiego premiera są "bezpodstawne i skandaliczne". Macron tłumaczył, że od początku swojej kadencji prowadził dialog z Rosją, aby zbudować "nową architekturę pokoju w Europie" i "uniknąć wojny". Podkreślił, że podchodzi do rozmów z Władimirem Putinem "bez przychylności i naiwności".

Emmanuel Macron podczas kampanii wyborczej we FrancjiUkraina reaguje na słowa Macrona. "'Bracia' nie zabijają dzieci"

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie

pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: