Wołodymyr Zełenski apeluje o broń: Wolność trzeba uzbroić lepiej niż tyranię

Wołodymyr Zełenski zaapelował do krajów zachodnich o przysłanie ukraińskiej armii sprzętu wojskowego m.in. pocisków, czołgów i samolotów wojskowych. - Wolność trzeba uzbroić lepiej niż tyranię. Kraje zachodnie mają wszystko, aby tak się stało. Ostateczne zwycięstwo nad tyranią i liczbą uratowanych ludzi zależy od nich - podkreślił prezydent Ukrainy.

- Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą 24 lutego. Teraz jest kwiecień. Rosja liczyła na zdobycie Ukrainy w ciągu pięciu dni. Taki był termin, który wyznaczyli na zniszczenie naszego kraju i zniszczenie naszej demokracji. Ale nie mieli pojęcia, z kim się spotykają. Rosja nie wiedziała, jak bardzo cenimy sobie naszą wolność - rozpoczął przemówienie prezydent Zełenski, które zostało opublikowane w środę w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Specjalny oddział ukraińskich ochotników niszczy rosyjski czołg przy pomocy granatów zrzucanych ze zmodyfikowanego cywilnego drona

Wołodymyr Zełenski: Zdjęcia Buczy i Mariupola pokazały całemu światu prawdziwe intencje Rosji

Prezydent Ukrainy podkreślił, że Rosjanie nie przewidzieli tego, że Ukraina będzie się bronić przed atakiem Moskwy tak długo. - Zniszczyliśmy więcej rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego niż niektóre armie w Europie obecnie posiadają - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podkreślił jednak, że to nie wystarczy.

Polska, Mołdawia, Rumunia i kraje bałtyckie staną się kolejnymi celami, jeśli wolność Ukrainy upadnie. Zdjęcia Buczy i Mariupola pokazały całemu światu prawdziwe intencje Rosji

- ocenił prezydent Ukrainy.

Andrzej Duda, Wołodymyr ZełenskiDuda spotkał się z Zełenskim. "To nie wojna, to terroryzm"

Wołodymyr Zełenski: Wolność trzeba uzbroić lepiej niż tyranię

Zełenski powiedział, że Ukraina do powstrzymania Rosjan potrzebuje broni z Zachodu. Ciężkiej artylerii, pojazdów opancerzonych, systemów obrony przeciwlotniczej oraz samolotów bojowych. Prezydent wymienił, że jego wojsko potrzebuje m.in.

  • pocisków artyleryjskich - "tak dużo jak tylko się da",
  • systemy rakiet wielokrotnego startu: Grad, Smerch, Tornado lub M142 HIMARS,
  • pojazdy opancerzone: transportery opancerzone, bojowe wozy, czołgi T-72 lub podobne czołgi z USA lub Niemiec,
  • systemy obrony przeciwlotniczej: S-300, 'BUK' lub odpowiedniki zachodnie.

Załenski poprosił również o samoloty wojskowe, "które pozwolą chronić miasta i ocalić miliony Ukraińców i miliony Europejczyków".

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Emmanuel Macron podczas kampanii wyborczej we FrancjiUkraina reaguje na słowa Macrona. "'Bracia' nie zabijają dzieci"

Wolność trzeba uzbroić lepiej niż tyranię. Kraje zachodnie mają wszystko, aby tak się stało. Ostateczne zwycięstwo nad tyranią i liczbą uratowanych ludzi zależy od nich. Uzbroić Ukrainę teraz, by bronić wolności!

- zakończył swoje przemówienie. 

**********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: