Finlandia zapowiada debatę ws. wejścia do NATO, Szwecja "rozważa najlepszą dla siebie opcję"

Szwedzkie media donoszą, że władze kraju deklarują już chęć dołączenia do NATO, choć premier tego na razie nie potwierdza. W Finlandii w tej sprawie odbędzie się debata. Wcześniej pojawiły się informacje, że Helsinki rozpoczną procedury ubiegania się o członkostwo w czerwcu.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Istnieją różne perspektywy ubiegania się o członkostwo w NATO lub nie i musimy je bardzo dokładnie przeanalizować - oświadczyła w środę szefowa fińskiego rządu Sanna Marin. - Ale myślę, że nasz proces będzie dość szybki, nastąpi to za kilka tygodni - dodała. Premierka Finlandii spotkała się w Sztokholmie ze swoją szwedzką odpowiedniczką, żeby rozmawiać o planach dołączenia obu państw do sojuszu.

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Szwecja wysyła niejasne sygnały

Finlandia wyraźnie skłania się ku NATO, Szwecja wysyła niejasne sygnały. Podczas konferencji w towarzystwie Sanny Marin premierka Szwecji Magdalena Andersson powiedziała, że Szwecja musi rozważyć najlepszą dla siebie opcję i nie podejmie szybko takiej decyzji.

Tymczasem dziennik "Svenska Dagbladet", powołując się na swoje źródła, podał, że Szwecja chce dołączyć do NATO jeszcze tego lata. "Celem premier Magdaleny Andersson jest przystąpienie Szwecji do NATO w czerwcu tego roku - zdecydowało kierownictwo partii". Oficjalnie rząd nie potwierdza tych informacji.

Szwecja i Finlandia w NATO jeszcze tego lata?

W poniedziałek także "The Times" donosił, że oba kraje północne zamierzają dołączyć do wspólnoty jeszcze tego lata. Pierwsza procedury miałaby uruchomić Finlandia - już w czerwcu. Szwecja, według źródeł gazety, miała podążać krok za nią. W środę (13 kwietnia) w fińskim parlamencie miał zostać przedstawiony pod dyskusję dokument dotyczący bezpieczeństwa kraju, w tym ewentualnego członkostwa w NATO tego kraju - zapowiadał w poniedziałek minister spraw zagranicznych Finlandii.

Finlandia i Szwecja dołączą do NATO"The Times": Finlandia i Szwecja mogą dołączyć do NATO już latem

- Jak może to być coś innego niż ogromny strategiczny błąd Putina? - miał skomentować plany dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO jeden z wysokich rangą amerykańskich urzędników.

Postawa Finlandii miała przekonać do zmiany zdania na temat dołączenia do sojuszu niektórych szwedzkich polityków. Wcześniej państwo zachowywało neutralność.

- Zmieniło się to, że Finlandia wyraźnie zmierza w kierunku członkostwa w NATO i wiele wskazuje, że w bliskiej przyszłości to się stanie - powiedział w dzienniku "Svenska Dagbladet" Jimi Akesson, szef Szwedzkich Demokratów (cytat za Reutersem). Jako drugi powód, skłaniający go do poparcia planów dołączenia Szwecji do NATO podał fakt, że "Ukraina nie jest sama i jest całkowicie samotna".

NATO / zdjęcie ilustracyjneSzwedzki polityk zmieni stanowisko wobec NATO? Wskazuje na Finlandię

Rosja komentuje plany państw skandynawskich w sprawie NATO

Plany dołączenia do sojuszu krajów skandynawskich spotkały się z odpowiedzią Rosji.

- Wielokrotnie mówiliśmy, że sam sojusz jest raczej narzędziem konfrontacji. Nie jest to sojusz, który zapewnia pokój i stabilność, a dalsze rozszerzanie sojuszu nie doprowadzi do większej stabilności na kontynencie europejskim - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez BBC.

Więcej o: