Zełenski proponuje wymianę przyjaciela Putina na ukraińskich jeńców

Prezydent Ukrainy proponuje wymianę zatrzymanego ukraińskiego, prorosyjskeigo oligarchy Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców. - Jeśli Medwedczuk włożył mundur wojskowy, to podlega on zasadom wojny - przekazał Wołodymyr Zełenski.

We wtorek wieczorem Wołodymyr Zełenski poinformował o schwytaniu jednego z bliskich współpracowników Władimira Putina - Wiktora Medwedczuka. To prorosyjski polityk, lider frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie. Uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Sąd zastosował wobec niego areszt domowy, ale Medwedczuk uciekł z niego 27 lutego.

W chwili zatrzymania oligarcha miał na sobie mundur ukraińskiej armii.

- Ukrywał się przez 48 dni. Ale w końcu postanowił spróbować uciec z naszego kraju. (...) Myślę, że szczególnie cyniczne było używanie przez niego wojskowego kamuflażu - powiedział w najnowszym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Według prezydenta Ukrainy, jeśli Medwedczuk włożył mundur wojskowy, to podlega on zasadom wojny. Głowa państwa zasugerowała też, aby Rosja wymieniła Medwedczuka na ukraińskich jeńców.  

Zobacz wideo Należy rozmawiać z Putinem? Kowal: Zełenski stoi przed diabelskim dylematem

W poniedziałek dziennikarze opublikowali materiał opisujący pałac Wiktora Medwedczuka. W obiekcie gościli dziennikarze Slidstvo.Info. Na terenie posiadłości znajdował się m.in. prawdziwy peron kolejowy, a na peronie - wagon restauracyjny. Całość jest prezentem urodzinowym dla oligarchy od jego żony Oksany Marchenko, która obecnie przebywa w Moskwie.

Kim jest Wiktor Medwedczuk?

Wiktor Medwedczuk od wielu lat był jednym z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Prywatnie prezydent Rosji jest ojcem chrzestnym jego córki Dariny.

Kariera polityczna Medwedczuka rozpoczęła się w latach 90. W 1997 roku otrzymał mandat deputowanego Rady Najwyższej. Rok później został przewodniczącym Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy.

Wiktor Medwedczuk Ukraińskie wojska schwytały przyjaciela Władimira Putina

Po wyborach parlamentarnych w 2002 został mianowany został szefem administracji prezydenckiej Łeonida Kuczmy. Był oskarżany o liczne nadużycia władzy. Jego pozycja polityczna osłabła po pomarańczowej rewolucji. W wyborach parlamentarnych w 2006 roku przegrał wraz z całym Opozycyjnym Blokiem "Nie Tak!".

W późniejszych latach kontynuował politykę prorosyjską, jawnie wspierając prezydenta Rosji Władimira Putina. Został m.in. przewodniczącym prorosyjskiego ruchu politycznego Ukraiński Wybór. 

Więcej o: