Andrzej Duda przyjechał do Kijowa. Spotka się z prezydentem Zełenskim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda udał się do Kijowa - podano na internetowej stronie Urzędu Prezydenta. Wraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy spotkają się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował rano, że prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W środę wraz z prezydentami Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Estonii Alara Karisa spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zdjęcie ze wspólnej podróży do Kijowa opublikował w mediach społecznościowych prezydent Litwy:

Zobacz wideo Kowal: Zachodni politycy powinni zrozumieć, że Rosja jest strukturalnie niebezpieczna

"Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego"

"Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie" napisał na Twitterze Jakub Kumoch, który wraz z szefem BBN Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy prezydentowi.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie będzie pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji.

W Rzeszowie odbył się szczyt solidarności z Ukrainą

We wtorek w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także minister spraw zagranicznych Estonii spotkali się na specjalnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Politycy omawiali sytuację w regionie i sposoby wsparcia walczących Ukraińców.

Joe BidenJoe Biden o zbrodniach w Ukrainie. Pierwszy raz użył tak mocnych słów

W czasie spotkania prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że wojna na Ukrainie będzie miała długotrwałe konsekwencje dla bezpieczeństwa w regionie. Litewski przywódca podkreślił też potrzebę dokonania przeglądu obecnych planów obronnych NATO, dalszego wzmocnienia sił sojuszniczych w regionie oraz zapewnienie przejścia od odstraszania do obrony.

Jak czytamy w komunikacie litewskiego Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits oraz minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets skupili się na kwestiach dalszego wsparcia dla Ukrainy. Według litewskiego przywódcy kluczowa jest natychmiastowa pomoc wojskowa. Jak wskazał - czas odgrywa tu bardzo dużą rolę. Prezydent Litwy zaznaczył również, że kraje bałtyckie i Polska rozumieją najlepiej co znaczy żyć w sąsiedztwie agresora, dlatego muszą objąć przewodnictwo w mobilizowaniu poparcia dla Kijowa.

Straż Graniczna 'wita w Guantanamo'. Migranci z Białorusi o odczłowieczaniu i torturach w ośrodku [RAPORT]Migranci z Białorusi o odczłowieczaniu i torturach w ośrodku [RAPORT]

W Rzeszowie poruszona była tez kwestia niezależności energetycznej. "Dywersyfikując nasze dostawy energii nie będziemy energetycznymi zakładnikami kremlowskiego reżimu" - powiedział litewski prezydent. Podczas spotkania opowiedziano się też za szybkim przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

W połowie marca W Kijowie byli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Cyberatak (zdjęcie ilustracyjne)Czeskie służby ostrzegają przed rosyjskim terrorem. "Piąta kolumna"

W ubiegłym tygodniu wizytę w stolicy Ukrainy złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i unijny szef dyplomacji Josep Borrell. W wizycie uczestniczył premier Słowacji Eduard Heger. W zeszłym tygodniu Kijów odwiedził też premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Więcej o: