Biała opaska nowym symbolem poparcia dla wojny. Meduza: Zakładają ją głównie pracownicy budżetówki

Rosjanie mają nowy sposób demonstrowania poparcia dla wojny w Ukrainie. Zamieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia, na których pozują z białymi opaskami na ramionach. Portal Meduza zwraca uwagę, że najczęściej są to pracownicy sektora publicznego.

Akcja, którą opisuje Meduza, została nazwana "белаяпоVяZка", czyli po prostu "biała opaska". W haśle dwie litery zostały zastąpione łacińskimi "V" i "Z", które od wielu tygodni są wykorzystywane jako symbole poparcia wojny

Zobacz wideo "Jeśli Bucza nie zmotywuje Zachodu do działania, to nie wiem, co innego by mogło" - Ben Hodges, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie

W ramach akcji Rosjanie nakładają rzeczone białe opaski na ramiona, a następnie pozują do zdjęć. Fotografie lądują w mediach społecznościowych razem z wpisami, w których mowa jest na przykład o "zjednoczeniu ludzi wokół wyzwalania Ukrainy od radykałów, którzy przejęli władzę".

Twierdzenie, że Rosjanie wyzwalają Ukraińców od nazistów jest stałym elementem rosyjskiej propagandy uzasadniającej agresję na Ukrainę. 

Biała opaska symbolem poparcia dla wojny w Ukrainie 

Dziennikarze Meduzy zwrócili uwagę, że większość z osób, które publikują swoje zdjęcia z białymi opaskami, to pracownicy sektora publicznego - szkół, przedszkoli, bibliotek czy urzędów. Na niektórych fotografiach widać też dzieci i młodzież. "To wygląda po prostu przerażająco" - pisze Meduza. 

Biała opaska nie jest przypadkowa. Ma nawiązywać do masakry cywilów w Buczy. Niektóre z ofiar, które odnaleziono po odbiciu miasta, miały ręce przewiązane białym paskiem materiału.

Kremlowska propaganda utrzymuje, że mieszkańcy Buczy zginęli z rąk Ukraińców. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że ciała pojawiły się po tym, jak Rosjanie opuścili miasto. Analiza zdjęć satelitarnych, którą przeprowadzili zachodni dziennikarze, wykazała, że to kłamstwo

Flaga Unii Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)KE wręczyła Mołdawii i Gruzji formularze dot. członkostwa w UE

Rosyjskie zbrodnie w obwodzie kijowskim

W poniedziałek ukraińskie MSW poinformowało o kolejnym masowym grobie, który znaleziono pod Kijowem. Doradca szefa MSW Anton Geraszczenko podał, że według lokalnych władz z rąk najeźdźców zginęło co najmniej 50 mieszkańców miejscowości Buzowa. Świadkowie relacjonują, że w pobliżu grobu stoi wrak samochodu, w którym spłonął żywcem 17-letni chłopak.

Ukraińskie MSW informuje, że wciąż zbiera dowody zbrodni popełnionych przez Rosjan na cywilach na okupowanych przez nich terenach pod Kijowem. Według prokurator generalnej Iryny Wenediktowej, w wyzwolonym obwodzie kijowskim znaleziono ciała 1222 cywilów, zabitych przez Rosjan.

Ukraina, Bucza. Ukraiński żołnierz na tle zniszczonych rosyjskich czołgów. 6 kwietnia 2022Ukraiński wywiad: Kreml planuje zamachy w Rosji. Oskarżą Ukrainę

Więcej o: