Mołdawia i Gruzja otrzymały formularze dot. członkostwa w UE. "Pierwszy krok na europejskiej ścieżce"

Po Ukrainie teraz Mołdawia i Gruzja otrzymały od Komisji Europejskiej do wypełnienia dokumenty dotyczące członkostwa w Unii. Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszach są niezbędne, by Komisja mogła na ich podstawie wydać opinię w sprawie nadania tym państwom statusu kandydatów do Wspólnoty.

W poniedziałek (11 kwietnia) Unia Europejska wręczyła kwestionariusze dotyczące kandydatur Gruzji i Mołdawii do Wspólnoty. - To pierwszy krok na waszej europejskiej ścieżce z naszej strony. Jesteśmy gotowi współpracować z wami bardzo szybko, tak szybko, jak to możliwe, aby przedstawić Radzie Europejskiej opinię zgodnie z jej życzeniem - powiedział unijny komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi podczas ceremonii w Luksemburgu, zwracając się do ministerki spraw zagranicznych Gruzji Ilii Darchiashvili.

Zobacz wideo Donald Tusk o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej

Mołdawia i Gruzja otrzymały kwestionariusze dotyczące kandydatur do Unii Europejskiej 

Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszach są niezbędne, by Komisja mogła na ich podstawie wydać opinię w sprawie nadania tym państwom statusu kandydatów do Wspólnoty.

- Pierwszym krokiem tym w kierunku jest przedstawienie przez Komisję opinii na temat tego, w jaki sposób Mołdawia spełnia wszystkie kryteria członkostwa. Dlatego najpierw musimy dowiedzieć się, gdzie znajduje się Mołdawia. Jako pierwszy krok do wydania opinii przekazuję panu kwestionariusz, w którym zaczynamy zadawać podstawowe pytania polityczne i gospodarcze dotyczące wniosku. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi przystąpimy do opracowania opinii. Kolejnego zestawu pytań należy się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. Będą one związane z prawem UE, dorobkiem prawnym UE sektor po sektorze - wyjaśniał  Varhelyi w rozmowie z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Republiki Mołdawii Nicu Popescu. Komisarz dodał też, że im szybciej kwestionariusz zostanie wypełniony, tym szybciej będzie można przestawić opinię Radzie Europejskiej.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.Reuters: Wysocy urzędnicy Unii Europejskiej byli szpiegowani

Ukraina. Przewodnicząca KE przekazała Wołodymyrowi Zełenskiemu formularz dot. członkostwa w UE 

Taką samą deklarację składała w ubiegłym tygodniu w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przekazała dokumenty do wypełnienia ukraińskim władzom. Podkreślała wówczas, że wszystkie procedury zostaną przyspieszone. Od momentu wysłania wniosku o członkostwo w Unii do wydawania opinii przez Komisję Europejską mija zwykle półtora roku, jednak w tym przypadku wszystko ma się odbyć szybciej. Politycy w Kijowie spodziewają się, że już w czerwcu Ukraina mogłaby otrzymać status kraju kandydującego do Unii.

Wspólna konferencja prasowa Ursuli von der Leyen i Wołodymyra Zełenskiego.Szefowa KE: "Ukraina idzie w kierunku europejskiej przyszłości"

Więcej o: