Wojna w Ukrainie. Chorwacja wydala z kraju rosyjskich dyplomatów

24 pracowników ambasady Rosji w Zagrzebiu ma opuścić Chorwację. Jak poinformowało tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, decyzja ta ma związek z agresją Rosji na Ukrainę.

"Ambasador Federacji Rosyjskiej otrzymał notę, w której został poinformowany, że - zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych - podjęto decyzję o redukcji liczby personelu rosyjskiej ambasady w Zagrzebiu do poziomu równego liczebności chorwackiej placówki w Moskwie" - oświadczyło chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwację ma opuścić 24 pracowników ambasady Rosji w Zagrzebiu, w tym 18 dyplomatów. 

"Chorwacja najostrzej potępia brutalną agresję Rosji na Ukrainę i liczne zbrodnie wojenne, które zostały tam popełnione" - zakomunikował chorwacki MSZ.

Rosja wydala polskich dyplomatów. 45 osób musi opuścić kraj

W piątek Rosja zdecydowała o wydaleniu 45 polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Dyplomaci mają opuścić Rosję do 13 kwietnia.

Wcześniej do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Tam poinformowano go o wydaleniu polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych.

Zobacz wideo Polski rząd chce konfiskaty rosyjskich majątków. Ekspert wyjaśnia

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych traktuje decyzję Rosji jako odpowiedź na decyzję naszego kraju sprzed dwóch tygodni. Wtedy z Polski zostało wydalonych 45 dyplomatów, którzy działali niezgodnie z polskim prawem i naruszali normy konwencji wiedeńskiej.

Wcześniej ABW przygotowała listę 45 osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale prowadzących działalność wywiadowczą.

Więcej o: