Wojna w Ukrainie. Dramatyczny wpis obrońców Mariupola: Dziś odbędzie się ostatnia bitwa

Siły obrońców Mariupola, miasta położonego na południu Ukrainy, są na wyczerpaniu. Jak poinformowała 36. brygada morska ukraińskich sił zbrojnych,"dzisiaj prawdopodobnie odbędzie się ostatnia bitwa". Obrońcy donoszą, że kończy się im amunicja. "Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, by odnieść zwycięstwo, ocalić życie żołnierzy i ludności cywilnej Mariupola" - napisał w poniedziałek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Dramatyczne doniesienia płyną z otoczonego przez rosyjskie wojska Mariupola. Miasto, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, broniło się, może wkrótce zostać całkowicie przejęte przez siły najeźdźców. Informacje na ten temat podali obrońcy miasta z 36. brygady morskiej ukraińskich sił zbrojnych.

Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola: Dziś czeka nas ekstremalna walka

Po 47 dniach obrony portu i zrobieniu walki, by utrzymać kontrolę nad miastem, żołnierze ocenili, że zostali "odepchnięci" i "otoczeni" przez rosyjską armię. "Dziś czeka nas ekstremalna walka, dla niektórych z nas to śmierć, a dla reszty niewola" - piszą. Jak poinformowali, kończy im się już amunicja, więc zmuszeni są m.in. zabierać ją poległym żołnierzom wrogich sił. "Dzisiaj prawdopodobnie odbędzie się ostatnia bitwa" - poinformowali.

Na koniec wpisu zaapelowali do Ukraińców, którzy od blisko 50 dni patrzyli na ich zmagania. "Nie wiemy, co będzie dalej, ale bardzo prosimy, abyście pamiętali o Marines [...] i bez względu na to, jak się sprawy potoczą, nie mówili o nas źle. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe i niemożliwe. Bo jesteśmy wierni na zawsze!" - czytamy we wpisie.

W sprawie sytuacji żołnierzy w Mariupolu i działań wojennych na tym terenie głos zabrał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak napisał na Facebooku generał Wałerij Załużny: "Trwa obrona Mariupola. Utrzymujemy stałą łączność z naszymi pododdziałami w mieście, prowadzącymi heroiczną walkę. Podkreślam jednak, że przebieg działań obronnych nie jest tematem publicznej dyskusji".

Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, by odnieść zwycięstwo, ocalić życie żołnierzy i ludności cywilnej Mariupola. Ten cel przyświeca nam na wszystkich frontach

- dodał generał Załużny.

Na położone na południu Ukrainy miasto, oblężone przez rosyjskie wojska, wciąż prowadzone są naloty. "Sytuacja humanitarna w mieście się pogarsza" - poinformował resort obrony. Większość z pozostających w mieście 160 tysięcy osób nie ma prądu, łączności, dostępu do medycyny, ogrzewania i wody. Siły rosyjskie uniemożliwiają dotarcie pomocy humanitarnej, żeby wywrzeć presję na obrońców, aby ci się poddali.

Więcej aktualnych informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Okolice Ługańska. Ukraińscy żołnierze zniszczyli wrogi czołg

Sztab ukraińskiej armii: Ofensywa w Donbasie spodziewana w najbliższych dniach

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że Rosjanie grupują siły i prawdopodobnie w najbliższych dniach wznowią ofensywę w Donbasie. Szkolą żołnierzy, wysyłają oddziały, broń i sprzęt wojskowy w rejon planowanych działań.

Sztab informuje, że najeźdźcy rozpoczęli ofensywę w rejonie miejscowości Dowhenke i Dmytriwka, jednak zostali odparci przez ukraińskie wojsko i zmuszeni do wycofania się. W obwodzie donieckim Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad Popasną, Rubiżne, Niżne i Nowobachmutiwka, a także nad obleganym od tygodni Mariupolem.

Według ukraińskiego sztabu okupanci nadal ostrzeliwują Mariupol z artylerii i powietrza. Szturmują tamtejszy port i kombinat metalurgiczny Azowstal. Brytyjski wywiad informuje, że Rosjanie mogą użyć w Mariupolu amunicji fosforowej, która zgodnie z konwencją genewską nie może być stosowana na terenach zaludnionych.

W ciągu ostatniej doby obrońcy Ukrainy odparli cztery ataki nieprzyjaciela w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczyli pięć czołgów, osiem jednostek pancernych, sześć pojazdów i osiem systemów artyleryjskich.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: