"The Times": Finlandia i Szwecja mogą dołączyć do NATO już latem

Z informacji zdobytych przez "The Times" wynika, że Finlandia i Szwecja zamierzają dołączyć do NATO jeszcze tego lata. Oba państwa chcą przyłączyć się do sojuszu obronnego po agresji Rosji na Ukrainę. Wcześniej pozostawały neutralne.

Więcej informacji na temat NATO znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozmowy na temat przyłączenia do wspólnoty dwóch krajów - Finlandii i Szwecji - miały być jednym z najważniejszych celów polityki Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu już tego lata NATO ma się rozszerzyć z 30 do 32 państw, co według "The Times" ma pomóc w zabezpieczeniu się przed działaniami Rosji.

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Kraje skandynawskie dołączają do NATO. "Ogromny strategiczny błąd Putina"

Finlandia ma złożyć wniosek o członkostwo w NATO już w czerwcu, po niej procedurę ubiegania się o członkostwo we wspólnocie uruchomi Szwecja.

- Jak może to być coś innego niż ogromny strategiczny błąd Putina? - miał skomentować decyzję krajów nordyckich o dołączeniu do NATO jeden z wysokich rangą amerykańskich urzędników.

- Rosja nie jest sąsiadem, za którego ją uważaliśmy - mówiła w podczas spotkania delegatów fińskiej partii socjaldemokratycznej w Helsinkach premierka Finlandii Sanna Marin. Zapowiadała ostrożne, ale konkretne działania związane ze "zrewidowaniem polityki bezpieczeństwa Finlandii".

Decyzja podjęta przez Marin miała być impulsem dla Szwecji. Powiedział w dzienniku "Svenska Dagbladet" Jimi Akesson, szef Szwedzkich Demokratów (cytat za Reuterem).

- Zmieniło się to, że Finlandia wyraźnie zmierza w kierunku członkostwa w NATO i wiele wskazuje, że w bliskiej przyszłości to się stanie - uzasadniał Akesson. Jako drugi powód, przemawiający za dołączeniem Szwecji do NATO podał fakt, że "Ukraina nie jest sama i jest całkowicie samotna".

Rosja reagowała już na pierwsze informacje o rozmowach przywódców Finlandii z NATO. - Postrzegamy politykę rządu fińskiego polegającą na braku zaangażowania militarnego jako ważny czynnik w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w północnej Europie. Przystąpienie Finlandii do NATO miałoby poważne reperkusje wojskowe i polityczne - zagroziła w 25 lutego rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa. Podobny komunikat skierowała do liderów Szwecji.

Więcej o: