Litwa będzie szkoliła ukraińskich żołnierzy. "Ukraina walczy o bezpieczeństwo całej Europy"

Dowódca litewskich Sił Zbrojnych generał Valdemaras Rupszys zapowiedział w niedzielę, że Litwa zorganizuje wkrótce dla ukraińskich żołnierzy szkolenia. Mają one zaznajomić żołnierzy z litewskim sprzętem wojskowym.

- Od prawie dwóch miesięcy Ukraina walczy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo i demokrację całej Europy - powiedział w niedzielę Valdemaras Rupszys cytowany przez litewską gazetę "Vakaru ekspresas". Kwestia szkoleń dla ukraińskich żołnierzy została omówiona w niedzielę z generałem Jamesem C. McConvillem, szefem Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. W czasie spotkania Rupszysa z McConvillem generałowie omówili jakie zagrożenia mogą się pojawić w regionie, scenariusze działań, mające odstraszyć atak oraz plany obrony i współpracę między litewskimi i amerykańskimi wojskami

Zobacz wideo Zełenski: Być Ukraińcem to znaczy być odważnym. Kto inny zrobiłby to, co my?

Litwa przeszkoli ukraińskich żołnierzy

- Aby osiągnąć maksymalny efekt, w najbliższym czasie na Litwie zorganizujemy szkolenie wojskowe dla ukraińskich żołnierzy - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej Rupszys. I dodał, że Litwa jest gotowa przeszkolić ukraińskich instruktorów, aby przygotować ich do pracy na posiadanym przez Litwę sprzęcie wojskowym, maszynach czy uzbrojeniu - relacjonowało litewskie radio Znad Wilii.

Wołodymyr ZełenskiZełenski: Czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Przewodnicząca Seimasu Republiki Litewskiej jest w Polsce. Spotkała się z Elżbietą Witek

W poniedziałek o godz. 9 odbyło się spotkanie marszałkini Sejmu Elżbiety Witek z przebywającą w Polsce Viktoriją Czmilyte-Nielsen, przewodniczącą Seimasu, jednoizbowego parlamentu Republiki Litewskiej. Z kolei o g. 10 polityczki wystąpiły na wspólnej konferencji prasowej "Rzeczypospolita Obojga Narodów w Europie". Marszałkini polskiego Sejmu powiedziała, że Polska i Litwa mają wspólne traumatyczne doświadczenia z czasów, gdy oba kraje były "w orbicie wpływów rosyjskich", a Moskwa chciała zniewolić oba państwa. - Odwaga i determinacja w walce o odzyskanie możliwości suwerennego stanowienia o sobie przyniosły wreszcie upragnioną wolność - podkreślała Elżbieta Witek.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

O 11.15 Viktorija Czmilyte-Nielsen spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. A po południu przewodnicząca litewskiego parlamentu będzie rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą.

Ramzan KadyrowKadyrow grozi i zapowiada rosyjską ofensywę. "Takie zadanie postawił Putin"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: