Rosja zmienia dowódcę działań w Ukrainie. USA: Aleksandr Dwornikow odpowiada za zbrodnie w Syrii

Po niepowodzeniu "specjalnej operacji" w Ukrainie Rosjanie zmieniają dowódcę działań wojskowych, twierdzą brytyjskie media. Teraz przywódcą armii Putina będzie Aleksandr Dwornikow, generał, który odpowiadał za działania wojsk w Syrii.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził w niedzielę, że to właśnie generał Dwornikow odpowiada za okrucieństwa wobec syryjskich cywilów. Amerykanie spodziewają się, że podobnie będzie postępował podczas prowadzenia operacji w Ukrainie.

Zobacz wideo Zełenski: Być Ukraińcem to znaczy być odważnym. Kto inny zrobiłby to, co my?

"Będzie kolejnym sprawcą zbrodni i okrucieństw wobec cywilów ukraińskich"

O zmianie dowództwa rosyjskiej armii poinformowało internetowy serwis BBC. Wcześniej Dwornikow był wśród dowódców operacji militarnej w Syrii - pełnił tę funkcję od początku wojny. Później, w 2016 roku został dowódcą Południowego Okręgu Wojskowego Rosji.

Dwornikow ma 60 lat, nazywany jest generałem "starej szkoły". Poza tym zachodnie media opisują go jako nacjonalistę, który szkolony był w sowieckich placówkach wojskowych. Niszczenie celów cywilnych ma uważać za strategię dominacji na polu bitwy - informuje "The Guardian".

- Ten generał będzie po prostu kolejnym sprawcą zbrodni i okrucieństw wobec cywilów ukraińskich. Stany Zjednoczone zamierzają zrobić wszystko, co możliwe, by wesprzeć Ukraińców, którzy stawiają opór jemu i wojskom, którymi on dowodzi - zapowiedział doradca prezydenta Bidena, cytowany przez RMF FM.

Wojska rosyjskie szykują się do ofensywy. "Kluczowa faza wojny"

Według zachodnich mediów zmiana dowódcy jest związana z planami zintensyfikowania rosyjskiej ofensywy we wschodniej Ukrainie. Armia ma teraz skupiać się na zajęciu Donbasu i okolic Ługańska. Wycofanie się armii Putina z północy Ukrainy, ma być okazją do przegrupowania sił i uderzenia na wchodzie atakowanego kraju.

- Rosjanie spróbują zająć cały Donbas i stworzyć połączenie z okupowanym Krymem. To kluczowa faza wojny - mówił 5 kwietnia szef NATO Jens Stoltenberg.

Więcej o: