Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotka się z Putinem w Moskwie. "Mamy jasne stanowisko"

Austriacki kanclerz Karl Nehammer poinformował, że w poniedziałek spotka się z Władimirem Putinem. "Jesteśmy neutralni militarnie, ale w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie mamy jasne stanowisko" - napisał.

O planowanej wizycie Karl Nehammer poinformował na Twitterze. "Jutro spotkam się z Władimirem Putinem w Moskwie. Jesteśmy neutralni militarnie, ale mamy jasne stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Ona musi się zakończyć!" - napisał Nehammer. 

Zobacz wideo Kramatorsk. Okolice dworca po rosyjskim ataku rakietowym

Kanclerz Austrii spotka się z Putinem. "Mamy jasne stanowisko ws. agresji"

Podkreślił konieczność utworzenia w Ukrainie korytarzy humanitarnych. Zaapelował o zawieszenie broni i przeprowadzenie "pełnego śledztwa ws. zbrodni wojennych". 

Przemówienie Andrzeja Dudy 10.04.2022Andrzej Duda zapowiada wnioski do trybunałów ws. zbrodni katyńskiej

W kolejnym wpisie Nehammer napisał, że o wizycie poinformował partnerów - m.in. szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Zaplanowaną rozmowę Nehammera z Putinem potwierdził w rozmowie z RIA Novosti Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. 

Wizyta w Kijowie

Przywódca Austrii w sobotę spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Nehammer odwiedził też Buczę, gdzie rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 ukraińskich cywilów. Jak poinformowało biuro kanclerza Nehammera, celem wizyty było wyrażenie solidarności z narodem i władzami Ukrainy, a także wsparcie jej niezależności. "Ważne jest, abyśmy w ramach naszej neutralności wspierali Ukrainę zarówno na poziomie humanitarnym, jak i politycznym" - powiedział Karl Nehammer przed wyjazdem.

Uchodźcy w Ukrainie / zdjęcie ilustracyjneRelacja z obozu przejściowego dla Ukraińców w Rosji. "Katastrofalne niedobory"

Więcej o: