Wybory we Francji. Podano sondażowe wyniki I tury. Macron z wyraźną przewagą nad Le Pen

Podano wstępne, sondażowe wyniki I tury wyborów prezydenckich we Francji. Emmanuel Macron uzyskał 28,1 proc. głosów. Poparcie Marine Le Pen wyniosło 23,3 proc.

O godz. 20 zamknięto lokale wyborcze we Francji i podano wstępne - wciąż sondażowe - wyniki wyborów. Wskazują one na przewagę Emmanuela Macrona.

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Wybory prezydenckie we Francji. Emmanuel Macron wygrywa I turę

Urzędujący prezydent uzyskał 28,1 proc. Zgodnie z przewidywaniami drugie miejsce zajęła szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, zdobywając 23,3 proc.

Trzeci wynik uzyskał Jean-Luc Melenchon. Lewicowy kandydat uzyskał 20,1 proc. głosów. 7,2 proc. to wynik Erica Zemmoura, a 5 proc.  Valérie Pécresse.

Wcześniej francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych informowało, że na godz. 17 frekwencja wyniosła 65 procent. W poprzednich wyborach było to ponad 69 procent. 

Macron i Le Pen spotkają się w II turze wyborów, które odbędą się 24 kwietnia. Reuters zwraca uwagę, że od dwóch dekad we Francji urzędujący prezydent nie zdobył reelekcji

Byrt: Le Pen nigdy nie była tak blisko prezydentury Francji [WYWIAD]Byrt: Le Pen nigdy nie była tak blisko prezydentury Francji [WYWIAD]

Więcej o: