Boris Johnson chwalony za wizytę w Kijowie. "Ważny sygnał". Wrócił z ceramicznym kogutem

Boris Johnson jest chwalony za swoją podróż do Kijowa. Internauci szeroko udostępniają wideo, na którym brytyjski premier spaceruje razem z Wołodymyrem Zełenskim po stolicy Ukrainy. Podczas przechadzki Johnson spotkał się z mieszkańcami. Od ukraińskiej artystyki dostał pamiątkę - ceramicznego koguta.
Zobacz wideo Okolice Ługańska. Ukraińscy żołnierze zniszczyli wrogi czołg

Nagranie z wizyty Borisa Johnsona w Ukrainie robi furorę w sieci. Brytyjski premier, jak gdyby nigdy nic, przechadza się razem z Wołodymyrem Zełenskim po ulicach Kijowa. Stolica Ukrainy wygląda na opustoszałą, ale Johnsonowi udaje się spotkać podczas spaceru mieszkańców. Z jednym z nich Johnson wymienia nawet uścisk dłoni. Mężczyzna jest wyraźnie podekscytowany wizytą polityka. - Miło cię poznać, to nasz przywilej wam pomagać - mówi do niego Johnson. 

Wizytą i spacerem zachwycają się Ukraińcy. "To jeden z najwspanialszych filmów, jakie widział internet" - skomentował Illia Ponomarenko, dziennikarz z portalu The Kyiv Independent. 

O "wyjątkowe zdjęcia" Borisa Johnsona w Kijowie pytał Witalija Kliczkę dziennikarz amerykańskiej stacji ABC News. - To był bardzo ważny sygnał dla naszych partnerów, że Kijów jest teraz znacznie bezpieczniejszy. To także sygnał, że Wielka Brytania jest razem z Ukrainą, wspiera nasz kraj w walce o wolność i niepodległość - powiedział mer Kijowa. 

Boris Johnson w Kijowie. Dostał ceramicznego koguta

Na kolejnym filmie z kijowskiej wizyty Johnsona widzimy ukraińską artystkę wręczającą brytyjskiemu liderowi ceramicznego koguta. Figurka stała się symbolem niezłomności Ukraińców po tym, jak media społecznościowe obiegło zdjęcie zrujnowanego bloku w Borodziance. Na słynnej już fotografii widać cudem ocalałą szafkę kuchenną z talerzami i postawionym na górze posążkiem koguta. Szafka wisi na ścianie, choć sama kuchnia przestała istnieć. 

Jak w ogóle Johnson dotarł do Kijowa? Wiadomo, że przynajmniej część podróży przebył pociągiem, który wyruszył z Polski. Premier nagrał zresztą w pociągu film, w którym podziękował pracownikom ukraińskiej kolei. Złożył także wyrazy współczucia w związku z rosyjskim atakiem na dworzec kolejowy w Kramatorsku. 

Wielka Brytania przekaże Ukrainie więcej sprzętu wojskowego

Podczas spotkania z Zełenskim Johnson zapowiedział dalsze wsparcie militarne Ukrainy. Zgodnie z zapowiedziami Wielka Brytania przekaże też Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i nowe pociski przeciwokrętowe. Będzie to pomoc niezależna od zapowiedzianego w piątek brytyjskiego wsparcia wojskowego o wartości 100 milionów funtów. Ponadto Brytyjczycy udzielą Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości 500 milionów dolarów, dotyczących kredytów w Banku Światowym. Londyn zliberalizuje też cła na większość towarów importowanych z Ukrainy.

Lotnisko w DnieprzeRosjanie zaatakowali Dniepr. Lotnisko zostało całkowicie zniszczone

Więcej o: