Bestialski atak na cywilów w Kramatorsku. UE zaostrza sankcje [PODSUMOWANIE]

50 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku w Ukrainie. Wśród ofiar jest pięcioro dzieci. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas wizyty w Kijowie powiedziała, że zrobiono pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii. Przekazała prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu formularz dotyczący wszczęcia procedury przyjęcia do Wspólnoty.

Przedstawiamy podsumowanie 44. dnia bestialskiej rosyjskiej inwazji na suwerenną Ukrainę.

Co najmniej 50 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku w Ukrainie. Wśród ofiar jest pięcioro dzieci. 

Władze Kramatorska nie mają wątpliwości, że Rosjanie z premedytacją zaatakowali dworzec pełen cywilów. W chwili ataku na stacji przebywały osoby próbujące się ewakuować do bezpieczniejszych regionów kraju. Na rakietach, które spadły na dworzec, widniał napis: "dla dzieci".

Zobacz wideo Krematorsk. Okolice dworca po rosyjskim ataku rakietowym

Do zdarzenia odniósł się prezydent Wołodymyr Zełenski. Stwierdził, że "rosyjskie potwory" nie mają sił ani śmiałości, aby przeciwstawić się Ukraińcom na polu walki, dlatego cynicznie atakują ludność cywilną.

Więcej najnowszych informacji o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szefowa KE: Pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Ukrainie odwiedziła Buczę. W miejscowości, w której doszło do ludobójstwa, mówiła o "okrucieństwie armii Putina". Zadeklarowała też, że będzie wspierać Ukrainę, bo jej siły walczą w obronie "granicy Europy" - podaje Agencja Reutera.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że zrobiono pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii. Podczas wizyty w Kijowie, przekazując prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu formularz dotyczący wszczęcia procedury przyjęcia do Wspólnoty, Ursula von der Leyen wyraziła przekonanie, że czas wypełnienia tego dokumentu nie będzie liczony w latach, lecz w tygodniach.

- Jesteśmy gotowi 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, aby pomagać Wam w wypełnianiu tego formularza. Wiemy o sobie wiele, ponieważ w ostatnich latach intensywnie ze sobą współpracujemy. Zatem jeżeli będziemy ściśle ze sobą współdziałać, to sformułowanie tej opinii nie będzie kwestią lat, lecz tygodni - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Odbierając formularz, prezydent Ukrainy powiedział, że zostanie on wypełniony w ciągu tygodnia.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie problemów wiążących się ze współpracą Ukrainy z Unią i jej członkami. Podkreślił, że choć wojna z Rosją przyniosła wiele ofiar, to zjednoczyła w obronie Ukrainy Unię Europejską i świat.

Rosja wydala polskich dyplomatów 

Rosja wydala 45 polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych - poinformował Informacyjną Agencję Radiową rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak powiedział, dyplomaci mają opuścić Rosję do 13 kwietnia.

Wcześniej do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Tam poinformowano go o wydaleniu polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Łukasz Jasina dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych traktuje decyzję Rosji jako odpowiedź na decyzję naszego kraju sprzed dwóch tygodni.

Kraje Unii Europejskiej wydaliły w tym tygodniu kilkuset rosyjskich dyplomatów. Decyzje są związane z inwazją Rosji na Ukrainę i popełnianiem tam zbrodni na cywilach. Proces wydalania rosyjskich dyplomatów zapoczątkowała Polska. Dwa tygodnie temu z naszego kraju zostało wydalonych 45 dyplomatów, którzy działali niezgodnie z polskim prawem i naruszali normy konwencji wiedeńskiej. Wcześniej ABW przygotowała listę 45 osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale prowadzących działalność wywiadowczą.

Dzieci z Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne)Wojna w Ukrainie. Ukraiński MON: Rosjanie masowo porywają dzieci. Tysiące sierot nielegalnie "ewakuowanych" do Rosji [NA ŻYWO]

Na początku tygodnia Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz Słowenia wydaliły łącznie ponad 160 dyplomatów. Pod koniec marca Belgia i Holandia łącznie skróciły misję 38 osób. Unia Europejska wydaliła grupę 19 dyplomatów akredytowanych przy swoich instytucjach.

UE uruchamia piąty pakiet sankcji

Piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji został ostatecznie zatwierdzony. W czwartek wstępną zgodę na kolejne restrykcje dali ambasadorowie 27 państw członkowskich. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić w ciągu kilkunastu godzin.

Jest embargo na import węgla z Rosji, ale zacznie obowiązywać z czteromiesięcznym opóźnieniem na prośbę Niemiec, być dać czas na wygaszenie obecnych kontraktów. Jest też pełne embargo na dostawy broni - na wniosek Polski zostały usunięte wszystkie wyjątki, które obowiązywały od 2014 roku po aneksji Krymu. Zapadła decyzja o pełnej blokadzie portów dla rosyjskich statków z wyłączeniem tych z żywnością i baryłkami ropy. Sankcjami są objęci rosyjscy i białoruscy przewoźnicy drogowi.

Premier Słowacji Eduard HegerSłowacja lubi ciszę. Przekazała Ukrainie S-300 i teraz to ogłosiła

Poza tym wprowadzono nowe ograniczenia w eksporcie, które obejmą komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki o wartości 10 miliardów euro. Kolejne ograniczenia w imporcie z Rosji szacowane są na ponad pięć miliardów euro i obejmują między innymi drewno, cement, alkohole i owoce morza. Ponadto rosyjskie spółki nie będą mogły brać udziału w przetargach w unijnych krajach.

Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami trafi ponad 200 osób, w tym przedstawiciele administracji rosyjskiego prezydenta, oligarchowie z najbliższego otoczenia. Po raz pierwszy UE zdecydowała się także uderzyć w rodziny i obejmie sankcjami dwie dorosłe córki Putina, a także synów, żony, siostry i teściowe oligarchów.

Rosjanie zniszczyli szpitale w obwodzie ługańskim. Ordynator okazał się kolaborantem

Wszystkie szpitale w obwodzie ługańskim zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. - Od początku wojny każda placówka w naszym regionie była ostrzeliwana - napisał na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj. W szpitalu w Rubieżnem wojsko rosyjskie ma nagrywać filmy propagandowe, w których winę za zniszczenie placówki zrzuca na Ukraińców.

W jednej z placówek Rosjanom pomógł ordynator szpitala, który zdradził Ukrainę.

- Nowy, dobrze wyposażony szpital w Rubiżnem znajduje się w części miasta zajętej przez najeźdźców. (...) Ordynator okazał się zdrajcą. Uczestniczy w rosyjskiej inscenizacji i pomaga "kadyrowcom" (oddziałom rosyjskiej Gwardii Narodowej z Czeczenii - red.), chociaż dobrze wie, kto i kiedy zrujnował obiekt - przekazał w czwartek szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Słowacja przekazała Ukrainie S-300. USA wysłało 1400 wyrzutni Stinger

Słowacja przekazała siłom Ukrainy system obrony przeciwlotniczej. Prezydent Wołodymyr Zełenski w niemal każdym przemówieniu podkreśla, jak bardzo potrzebne jest w tej chwili wsparcie militarne. S-300 trafiło do ogarniętego wojną kraju co najmniej kilka dni temu, ale dopiero teraz premier Słowacji oficjalnie potwierdził tę informację.

 Z kolei Stany Zjednoczone przekazały dotychczas Ukrainie ponad 1400 wyrzutni przeciwlotniczych Stinger oraz 12 tysięcy sztuk broni przeciwpancernej - poinformował Pentagon. Wartość amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji wyniosła 1 miliard 700 milionów dolarów.

Amerykański Departament Obrony oświadczył, że pracuje 24 godziny na dobę, aby spełnić prośby Ukrainy o pomoc w zakresie bezpieczeństwa, dostarczając broń z amerykańskich zapasów i ułatwiając dostawę uzbrojenia przez sojuszników, gdy ich systemy lepiej odpowiadają potrzebom Ukrainy.

Więcej o: