Rosja w trybie pilnym wcisnęła już 12 tysiącom przesiedlonych Ukraińców rosyjskie paszporty

Władze Ukrainy niemal od początku wojny mówiły o przymusowych przesiedleniach, których doświadczają mieszkańcy siłą wywożeni do Rosji przez wojska wroga. Na miejscu cywilom zabierane były ich ukraińskie paszporty i wręczane te rosyjskie. Z informacji podanych przez zastępcę dyrektora jednego z departamentów MSW Rosji wynika, że dotychczas wydano "w trybie pilnym" 12 tysięcy takich dokumentów.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że około 12 tysięcy Ukraińców otrzymało już rosyjskie obywatelstwo. Jak powiedział zastępca szefa departamentu migracji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rosji Oleg Kadochnikow, dokumenty były wydawane "w trybie pilnym". 

Zobacz wideo Mieszkańcy Borodzianki po wyzwoleniu opowiadają swoje historie. "Chciał mnie zabić"

Rosja przesiedla mieszkańców wschodniej i południowej Ukrainy. Wydaje im rosyjskie paszporty

TASS podaje, że w 800 obiektach tymczasowego zakwaterowania na terenie Rosji przebywa 25 tysięcy osób, z czego 10,5 tysiąca to dzieci. MSW dodaje, że uchodźcy z Ukrainy mogą pracować bez specjalnych pozwoleń na pracę

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Mariupol / zdjęcie ilustracyjneUkraińcy oskarżają Rosję o deportacje. Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy osób

O masowych, przymusowych przesiedleniach Ukraińców informowały już wcześniej władze w Kijowie. Wojska rosyjskie miały zmuszać mieszkańców wschodniej i południowej Ukrainy do wyjazdu do Rosji, często grożąc im i zabierając ukraińskie paszporty. Bez nich osoby te nie mogą wrócić do swojego kraju. Z danych Ukrainy wynika też, że tylko do końca marca Rosjanie siłą przesiedlili od 20 do 40 tysięcy osób, z czego wielu z okolic samego Mariupola.

Ukraińskie media, powołując się na relacje mieszkańców z okupowanego Doniecka podają, że wojska rosyjskie "ewakuowały" w ten sposób dzieci z domu dziecka w Mariupolu. Obecnie mają one przebywać w szpitalu w Doniecku. Nie wiadomo jednak, czy w najbliższym czasie nie zostaną wywiezione do Rosji. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Ukraińskie ministerstwo obrony podało w piątek 8 kwietnia, że Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Wszystkie sieroty są nielegalnie "ewakuowane" do Rosji. Z danych wynika, że od początku wojny zginęło 169 ukraińskich dzieci, a 306 zostało rannych. ONZ w swoim raporcie pisze z kolei o śmierci 1611 cywilów i 2227 osobach rannych, zaznaczając, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe. 

Prokuratura Generalna Ukrainy przekazała w piątek, że prowadzi śledztwo w sprawie 5149 przypadków zbrodni wojennych popełnionych przez wojska Rosji.

Jeden ukraiński czołg zaatakował cały rosyjski konwójUkraina. Jeden czołg przestraszył cały oddział rosyjskiej armii [WIDEO]

Więcej o: