Ketanji Brown Jackson pierwszą czarnoskórą sędzią w Sądzie Najwyższym. Głosowanie śledziła z Bidenem

Amerykański Senat zatwierdził w czwartek kandydaturę Ketanji Brown Jackson na stanowisko sędzi Sądu Najwyższego. Tym samym Jackson będzie pierwszą czarnoskórą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która objęła tę funkcję. "To historyczny moment naszego narodu" - napisał na Twitterze prezydent Joe Biden.

Kandydaturę Ketanji Brown Jackson poparło 53 ze 100 senatorów, w tym trzech przedstawicieli Partii Republikańskiej - Susan Collins, Lisa Murkowski i były kandydat na prezydenta Mitt Romney. 

51-letnia sędzia federalnego Sądu Apelacyjnego zostanie zaprzysiężona na przełomie czerwca i lipca. Zastąpi 83-letniego Stephena Breyera, który zdecydował się przejść na emeryturę. W Sądzie Najwyższym zasiadał od 1994 r. po nominacji od ówczesnego prezydenta Billa Clintona.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z założenia kadencje sędziów SN są dożywotnie, o ile sami nie zrezygnują lub nie zostaną poddani procedurze impeachmentu.

Zobacz wideo Janusz Korwin-Mikke zasnął w Sejmie. Czarzasty: Czasami tak się zdarza, że marszałek musi przerwać sen posła

Ketanji Brown Jackson sędzią amerykańskiego Sądu Najwyższego

Przyszła sędzia SN śledziła czwartkowe głosowanie w Białym Domu w towarzystwie prezydenta USA Joe Bidena, który w lutym nominował ją na to stanowisko.

"Zatwierdzenie kandydatury sędzi Jackson było historycznym momentem dla naszego narodu. Zrobiliśmy kolejny krok, aby nasz Sąd Najwyższy odzwierciedlał różnorodność Ameryki. Będzie niesamowitą Sędzią i miałem zaszczyt dzielić z nią tę chwilę" - napisał na Twitterze Joe Biden.

Ketanji Jackson Brown urodziła się w Waszyngtonie, ukończyła Uniwersytet Harvarda. Od 2013 do 2021 była sędzią w Sądzie Okręgowym dla Dystryktu Kolumbii, od 2021 r. sędzią Sądu Apelacyjnego. W latach 2010-2014 była też wiceprzewodniczącą Komisji Skazań Stanów Zjednoczonych.

Reprezentacja niebiałych sędziów w SN

Pierwszym czarnoskórym sędzią Sądu Najwyższego był Thurgood Marshall, absolwent Harvarda, założyciel NAACP Legal Defense and Educational Fund, jednej z największych organizacji walczących o prawa człowieka. Marshalla w 1967 roku nominował prezydent Lyndon B. Johnson. Swoje stanowisko pełnił do 1991 roku.

Pierwszą niebiałą kobietą w SN jest Sonia Sotomayor, absolwentka Princeton i Yale. Sotomayor urodziła się w Nowym Jorku, jej rodzice są Portorykańczykami. Została nominowana w 2009 roku przez Baracka Obamę. Jest jednocześnie dopiero trzecią kobietą w SN, po Sandrze Day O'Connor i Ruth Bader Ginsburg.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: