Wojna w Ukrainie. "The Times": Ukraińcy użyli przejętej od Rosjan broni termobarycznej

Według informacji, na jakie powołuje się "The Times", Ukraińcy mieli wykorzystać broń termobaryczną przejętą od Rosjan. To system rakietowy pozwalający na wystrzeliwanie pocisków na odległość nawet 9 km. Broń wywołuje potężną falę uderzeniową.
Zobacz wideo Kacewicz: Rosjanie planują pokazowe procesy ludzi, których uważają za nazistów

Według Siergieja Bratczuka, rzecznika władz obwodu odeskiego, na którego powołuje się "The Times", ukraińskie siły przejęły rosyjską wyrzutnię rakiet TOS-1A, a następnie użyły jej przeciwko okupantowi. Broń baryczna miała zostać wystrzelona w kierunku Rosjan w pobliżu Izium we wschodniej Ukrainie.

Wojna w Ukrainie. "The Times": Ukraińcy użyli broni termobarycznej przejętej od Rosjan

"The Times" podaje, że wyrzutnie miały być wcześniej widziane w rosyjskich konwojach podczas nieudanego szturmu na Kijów. "Siły ukraińskie zdobyły kolejną potężną rosyjską wyrzutnię rakiet TOS-1A, która z powodu zerwanych torów została pozostawiona przez wojska rosyjskie w Nowym Bykowie (obwód czernihowski)" - czytamy na Twitterze Ukraine Weapons Tracker. Według profilu miałaby to być już trzecia tego typu zweryfikowana strata Rosjan od początku wojny

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Zdjęcie dłoni pozwoliło zidentyfikować zabitą w Buczy Irinę

Bomba termobaryczna - jak działa?

TOS-1A "Sołncepiok" to radziecki system rakietowy, który wykorzystuje pociski termobaryczne, rozpylające w powietrzu chmurę materiału wybuchowego, który - jak pisze BBC - może przeniknąć wszelkie otwory w budynkach lub zabezpieczenia, które nie są całkowicie uszczelnione. Następnie detonowany jest drugi ładunek powodujący "ogromną kulę ognia, potężną falę uderzeniową i próżnię, która wysysa cały otaczający tlen". Rakiety mogą być wystrzeliwane na odległość nawet 9 km.

Spotkanie Orban - Putin (2015)Doradca Zełenskiego: Węgry częściowo ponoszą winę za zbrodnie wojenne

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: