Którzy politycy sprawdzili się po ataku Rosji na Ukrainę? Na czele Andrzej Duda [SONDAŻ]

Jak poradzili sobie polscy politycy z sytuacją po wybuchu wojny w Ukrainie? Z sondażu wykonanego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że Polacy najlepiej oceniają działania Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Rafała Trzaskowskiego.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sondaż dla RMF FM i "DGP" przeprowadził United Surveys. Ankietowanych pytano, który z polskich polityków najlepiej sprawdził się w sytuacji ataku Rosji na Ukrainę. Respondenci zdecydowanie najlepiej ocenili działania prezydenta Andrzeja Dudy. Tuż za nim znalazł się Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. „Nawet wykształceni i znający języki Rosjanie wierzą w propagandę"

Polacy doceniają działania Andrzeja Dudy w związku z wojną w Ukrainie

37,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że politykiem, który w sytuacji wojny w Ukrainie radzi sobie najlepiej, jest Andrzej Duda. Prezydenta wskazywali nie tylko wyborcy Zjednoczonej Prawicy, a PSL-u i Kukiz’15 - to 66 proc. Wśród osób deklarujących poparcie dla Zjednoczonej Prawicy Dudę wskazało 47 proc. respondentów.

Prezydent wielokrotnie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim, o czym informował w swoich wystąpieniach i na Twitterze.

Drugie miejsce, z 34 proc. głosów zdobył Mateusz Morawiecki. Polityka najczęściej jako osobę sprawdzającą się w sytuacji wojny w Ukrainie wskazywali wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Morawiecki nie tylko odbył podróż dyplomatyczną do Kijowa - wraz z Jarosławem Kaczyńskim i premierami Czech i Słowenii - ale także wielokrotnie mówił o konieczności zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Także w ostatnim przemówieniu opublikowanym w środę na Facebooku Morawiecki nawołuje zachód do zdecydowanej reakcji na informacje o ludobójstwie dokonanym w obwodzie kijowskim.

Mateusz MorawieckiWojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki mówi o "czerwonym alarmie dla Europy"

Na trzecim miejscu w sondażu znalazł się prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski został wskazany przez 25,9 proc. ankietowanych. Stolica pomaga uchodźcom z Ukrainy na szeroką skalę. Trzaskowski w swoich wypowiedziach od początku wojny unikał punktowania obozu rządzącego i skupiał się na rozwiązywaniu problemów związanych z organizacją wsparcia dla potrzebujących.

Rafał TrzaskowskiGrodzki przepraszał Ukraińców. Trzaskowski: Ta retoryka poszła za daleko

Aż 25,8 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Osoby uczestniczące w badaniu nie miały o dyspozycji gotowej bazy nazwisk - to były tak zwane "spontaniczne wskazania". Poza wymienioną wyżej trójką respondenci wskazali też m.in. Donalda Tuska - 9,8 proc., Jarosława Kaczyńskiego - 8,4 proc. czy Szymona Hołownię - 5,5 proc.

Więcej o: