Wojna w Ukrainie. Rosjanie "polowali" na rowerzystę w Buczy? W sieci pojawiło się nagranie

Nagranie wideo z okupowanej przez Rosjan do niemal końca marca Buczy pokazuje Rosjan strzelających w kierunku przemieszczającego się ulicą rowerzysty. Prawdopodobnie ciało tego mężczyzny znaleźli Ukraińcy po odbiciu miejscowości.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraińskie wojsko zarejestrowało najprawdopodobniej w marcu w Buczy film z drona. Miasto było wówczas okupowane przez siły rosyjskie. Na nagraniu widać jak Rosjanie strzelają w kierunku rowerzysty.

Zobacz wideo Vakuliuk: Gdybym została w Buczy, nie miałabym się, gdzie schować przed rakietami

Tak Rosjanie "polowali" na rowerzystę w Buczy?

Na wideo widzimy rowerzystę poruszającego się ulicami Buczy. Widoczne są także rosyjskie czołgi i wozy opancerzone.

W pewnym momencie mężczyzna zsiada z roweru i skręca w ulicę zajętą przez rosyjskich żołnierzy. Kiedy tylko rowerzysta pojawił się za zakrętem, z rosyjskiego pojazdu opancerzonego wystrzelono w jego kierunku kilka strzałów. Chwilę później drugi pojazd opancerzony wystrzela dwie serie w kierunku mężczyzny.

Kiedy Rosjanie opuścili Buczę, Ukraińcy znaleźli ciało najprawdopodobniej wspomnianego wyżej rowerzysty w cywilu na ulicy (znajduje się bowiem w tym samym miejscu, w którym był rowerzysta, gdy został ostrzelany). Miał zmasakrowaną nogę. Zwłoki leżały tuż obok uszkodzonego słupa - ślady pocisków wskazywały na amunicje dużego kalibru. Także ubranie, w którym mężczyzna został znaleziony, pasuje do tego, co zarejestrowały ukraińskie kamery.

Masakra w Buczy

Po opuszczeniu przez siły rosyjskiej miejscowości w obwodzie kijowskim władze Ukrainy zbierają dowody na dokonane tam ludobójstwo. W Buczy, Irpieniu i Hostomlu znaleziono setki ciał zamordowanych cywilów - informowała prokuratura Ukrainy. W samej Buczy znaleziono masowy grób, w którym spoczywało około 300 ciał.

Po wizycie w Buczy Rzeczniczka Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa napisała: "Tortury i zabijanie ludności cywilnej to zbrodnia przeciwko ludzkości i zbrodnia wojenna na podstawie art. 7 i 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego".

Więcej o: