18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

RPO Ukrainy o setkach ciał w Buczy i torturach cywili: Straszny obraz postapokaliptycznego świata

Ludmiła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich poinformowała o znalezieniu zbiorowego grobu pod cerkwią w Buczy. Po wyzwoleniu podkijowskich miejscowości odkryto także miejsca tortur ludności cywilnej. "W podziemiach budynku znaleziono pięć zwłok mężczyzn z rękami związanymi za plecami. Byli torturowani, a następnie zabijani z zimną krwią" - relacjonuje.

We wtorek ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa wypowiedziała się na temat w zbiorowego grobu odnalezionego pod cerkwią w Buczy Jak powiedziała, znajduje się w nim od 150 do 300 ciał. "Obecnie ciała zmarłych są zbierane przez funkcjonariuszy organów ścigania w celu przeprowadzenia niezbędnych badań - przekazała Ludmiła Denisowa w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych po swojej wizycie w Buczy.

Zobacz wideo Mikołajów. Rosyjski pocisk uderzył w karetkę na dziedzińcu szpitala dziecięcego

RPO Ukrainy: Straszny obraz postapokaliptycznego świata, którego nie da się zapomnieć przez wiele lat

"Połowa miasta została zniszczona przez ostrzał wroga, a zbliżanie się do domów jest niebezpieczne ze względu na ryzyko detonacji niewybuchów. Większość wieżowców została zniszczona przez eksplozje i dziury po bombardowaniach" - zrelacjonowała. Rzeczniczka dodała, że "na drodze z Kijowa do Buczy i Irpienia zastrzelono dziesiątki samochodów i zabito cywilów próbujących ratować życie i opuścić miasta". 

To straszny obraz postapokaliptycznego świata, którego nie da się zapomnieć przez wiele lat.

- podkreśliła Denisowa.

Wojna w Ukrainie, Bucza Pułapki Rosjan w Buczy. Znaleziono już ponad 4 tys. ładunków wybuchowych

Ludmiła Denisowa dodała, że w obecnie ciała zamordowanych są zabezpieczane przez służby, aby można było poddać je niezbędnym badaniom. "Prokuratorzy przygotowują nakaz ekshumacji w celu otwarcia masowych grobów" - przekazała, podkreślając, że ma to pozwolić bliskim odnaleźć i odpowiednio pochować zamordowane osoby oraz ustalić okoliczności śmierci i postawić zarzuty oskarżonym o ludobójstwo

Denisowa zaapelowała także do komisji ONZ ds. badania przypadków łamania praw człowieka podczas rosyjskiej inwazji w Ukrainie oraz do komisji ekspertów OBWE, aby odnotowały zbrodnie popełnione w Buczy i innych podkijowskich miastach. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Ludmiła Denisowa o zbrodniach pod Kijowem: Byli torturowani, a następnie zabijani z zimną krwią

Rzeczniczka przekazała także, że po wyzwoleniu okupowanych miast odnotowano przypadki torturowania ludności cywilnej. "W obwodzie kijowskim 'obóz dziecięcy Prolisok' przez trzy tygodnie mieścił bazę rosyjskiej jednostki wojskowej. W podziemiach budynku znaleziono ciała pięciu mężczyzn z rękami związanymi za plecami. Byli torturowani, a następnie zabijani z zimną krwią. Jedna z ofiar miała zmiażdżoną czaszkę uderzeniami w tył głowy twardym przedmiotem. Inni zostali postrzeleni w tył głowy lub klatkę piersiową - zrelacjonowała. 

Hostomel. Spalone samochody i magazyny w pobliżu lotniska Antonov na obrzeżach Kijowa, 4 kwietnia 2022 r. Hostomel. W ostrzelanych autach nie ma ciał. Dumenko: Chcieli zatrzeć ślady

Z kolei we wsi Wiktoriwka Rosjanie przetrzymywali w piwnicy mieszkańców - zarówno osoby starsze, jak i noworodki. "Nie podawano żadnych leków, nawet tym, których życie zależało od niektórych leków. Zmarł mężczyzna chory na astmę. Bojownicy rosyjscy kazali zakładnikom zakopać ciało obok nich w lesie" - dodała, wyjaśniając, że w związku z "nieludzkimi warunkami życia i infekcjami przyniesionymi przez okupantów" ludność cywilna zaraziła się wieloma chorobami m.in. ospą wietrzną.

"Tortury i zabijanie ludności cywilnej to zbrodnia przeciwko ludzkości i zbrodnia wojenna na podstawie art. 7 i 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego" - przypomniała Denisowa.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: