Wojna w Ukrainie. USA zaostrzają sankcje wobec Rosji. Wspólnie z UE szykują kolejny pakiet

Stany Zjednoczone uniemożliwiły Moskwie spłacanie długów przy użyciu rezerw dewizowych przechowywanych w amerykańskich bankach - poinformował amerykański Departament Skarbu. Celem tego posunięcia jest zwiększenie presji gospodarczej na Rosję po inwazji na Ukrainę. Ponadto w środę USA i UE mają ogłosić kolejny pakiet sankcji. Ma być to odpowiedź na rosyjską rzeź cywilów z Buczy pod Kijowem.

Na mocy sankcji nałożonych wcześniej na Rosję rezerwy walutowe utrzymywane przez rosyjski bank centralny w amerykańskich instytucjach finansowych zostały zamrożone. Departament Skarbu USA zezwalał jednak rosyjskiemu rządowi w pojedynczych przypadkach na wykorzystanie tych funduszy do spłaty długu państwowego.

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?

Wojna w Ukrainie. Rosja nie spłaci długu publicznego w dolarach

Gdy jednak w poniedziałek Rosja chciała dokonać największej z dotychczasowych spłat wymaganych obligacji w wysokości ponad 550 mln dolarów, USA zablokowały możliwość użycia zamrożonych środków. - Posunięcie to zmusza Moskwę do podjęcia decyzji, czy wykorzysta dostępne zasoby dolarowe na spłatę zadłużenia, czy na inne cele, w tym wspieranie działań wojennych - oświadczył rzecznik Departamentu Skarbu.

W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę kraje zachodnie zamroziły ponad połowę rezerw dewizowych Rosji sięgających 640 mld dolarów. Jak dotąd Moskwie udało się uniknąć niewypłacalności, ale według ekspertów z każdym tygodniem i miesiącem trudności finansowe Rosji będą narastać.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jens Stoltenberg (zdjęcie ilustracyjne)Szef NATO: Rosjanie szykują się do przejęcia Donbasu. "Kluczowa faza wojny"

USA i UE szykują nowe sankcje. Mają zostać ogłoszone w środę i uderzyć w największy bank w Rosji

W środę USA we współpracy z Unią Europejską nałożą na Rosję nowy pakiet sankcji - podała Agencja Reutera, powołując się na informacje od anonimowego urzędnika. Zadeklarował to także francuski minister ds. europejskich Clement Beaune na antenie radia RFI. Nowe sankcje są odpowiedzią Zachodu na odkrycie w Buczy pod Kijowem masowego grobu ofiar rosyjskiej napaści. Część zabitych miała związane z tyłu ręce. Światowe media i politycy zgodnie mówią o "ludobójstwie", a sprawców zbrodni nazywają "barbarzyńcami".

Von der Leyen i Borrell pojadą do Kijowa spotkać się z ZełenskimVon der Leyen i Borrell pojadą do Kijowa spotkać się z Zełenskim

Informator Reutera przekonuje, że "nowy pakiet sankcji znacznie pogłębi gospodarczą, finansową i technologiczną izolację Rosji". Zapowiada, że środki, które zostaną podjęte, "zdegradują kluczowe instrumenty rosyjskiej władzy państwowej, wyrządzą dotkliwe i natychmiastowe szkody gospodarcze w Rosji oraz pociągną do odpowiedzialności tamtejszą kleptokrację, która finansuje i wspiera wojnę Putina". "Wall Street Journal" podał, że wśród instytucji finansowych, których mają dotyczyć kolejne sankcje, znajdzie się m.in. Sbierbank - największy bank w Rosji i Europie Wschodniej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: