RPO Ukrainy o "masowych przypadkach tortur". Zwłoki dzieci w Irpieniu ze śladami gwałtu

"Na terenach wyzwolonych spod okupacji odnotowuje się masowe przypadki torturowania ludności cywilnej" - przekazała we wtorek Rzeczniczka Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa. Do wstrząsających zdarzeń doszło m.in. w obwodzie kijowskim i czernihowskim.

Ludmiła Denisowa podała we wtorek, że w Irpieniu w obwodzie kijowskim znaleziono zwłoki dzieci poniżej 10. roku życia ze śladami gwałtu i tortur.

Z kolei w podziemiach jednego z budynków natrafiono na zwłoki pięciu mężczyzn z rękami związanymi za plecami. "Byli torturowani, a następnie zabijani z zimną krwią. Jedna z ofiar miała zmiażdżoną czaszkę" - dodała RPO Ukrainy. Pozostałym osobom strzelono w tył głowy lub klatkę piersiową.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

We wsi Wiktoriwka w obwodzie czernihowskim Rosjanie mieli przetrzymywać w piwnicy grupę ludzi, wśród których były także noworodki i osoby starsze.

"Nie podawano żadnych leków, nawet tym, których życie od tych leków zależało. Zmarł mężczyzna z astmą. Bojownicy rosyjscy kazali zakładnikom zakopać ciało obok nich w lesie" - przekazała Denisowa

Rzeczniczka Praw Obywatelskich dodała również, że "w związku z nieludzkimi warunkami życia i infekcjami przyniesionymi przez okupantów, pojawiło się wiele chorób, w tym ospa wietrzna".

Zobacz wideo Vakuliuk: Gdybym została w Buczy, nie miałabym się gdzie schować przed rakietami

Ukraina. Setki cywilnych ofiar

Ludmiła Denisowa przypomniała, że "torturowanie i zabijanie ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i zbrodnią wojenną". RPO zaapelowała do komisji ONZ oraz misji OBWE o uwzględnienie w swoich badaniach tych zbrodni.

Zbrodnie w podkijowskich miastach Bucza, Irpień i Hostomel wychodzą na jaw od kilku dni, czyli od czasu, gdy wycofali się stamtąd Rosjanie. Do tej pory w podkijowskiej Buczy w zbiorowych grobach pochowano co najmniej 280 ciał Ukraińców zabitych przez Rosjan. Ukraińska prokuratura twierdzi, że z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło ponad 400 osób. 

Ukraińska policja szczegółowo rejestruje wszystkie przestępstwa wojenne dokonane przez rosyjskich żołnierzy. Materiał zostanie przekazany prokuraturze, która na tej podstawie przygotowuje akt oskarżenia.

Ciała ofiar rosyjskich zbrodni zostaną szczegółowo zbadane i opisane. Ukraińcy, którym udało się przeżyć rosyjską okupację, opowiadają, że żołnierze wroga nie oszczędzili kobiet, dzieci i starców.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: