Wojna w Ukrainie. Von der Leyen i Borrell pojadą do Kijowa spotkać się z Zełenskim

Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Josep Borrell, przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa pojadą w tym tygodniu do Kijowa, aby spotkać się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie ma się odbyć przed sobotnim wydarzeniem "Stand Up for Ukraine", które zaplanowano w Warszawie.

"Polacy wykazali się niezwykłą hojnością i solidarnością wobec osób uciekających przed [rosyjską - red.] inwazją na Ukrainę" - zapowiedziała swój przyjazd do Warszawy na wydarzenie #StandUpForUkraine przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. We wtorek rzecznik KE poinformował, że przed wizytą w Warszawie przedstawiciele UE udadzą się bezpośrednio do Kijowa.  

Zobacz wideo Porozumienie zagłosuje za prezydenckim projektem ws. reformy Sądu Najwyższego?

Wojna w Ukrainie. "Stand Up for Ukraine" 

W wydarzeniu, którego celem jest zebranie pomocy dla mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców, weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Z jego uczestnikami połączy się również premier Kanady Justin Trudeau. #StandUpForUkraine będzie zamknięciem szeroko zakrojonej kampanii medialnej uruchomionej przez Komisję Europejską i rząd Kanady w partnerstwie z międzynarodową organizacją Global Citizens.  

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział, że wizyta w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen 9 kwietnia ma związek właśnie z tą akcją humanitarną, w której Polska bierze udział. Tym samym postawił pod znakiem zapytania pojawiające się w mediach doniesienia, że wizyta przewodniczącej von der Leyen ma mieć związek z uruchomieniem dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Delegacja UE jedzie do Kijowa

Eric Mamer zapowiedział, że zanim przedstawiciele Unii Europejskiej stawią się na wydarzenie w Warszawie, będą chcieli osobiście spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nie będzie to pierwsza delegacja, która stawi się w Kijowie. Wcześniej 31 marca do Kijowa udała się szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a 15 marca do Kijowa pojechali premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: