Biały Dom: Rosja chce rozmieścić dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy we wschodniej Ukrainie

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na wschodzie Ukrainy. Sullivan zapowiedział, że Zachód będzie wspierał Ukrainę, by mogła odeprzeć ataki Rosji.
Zobacz wideo Morawiecki proponuje powołanie międzynarodowej komisji do badania zbrodni w Ukrainie. "Potrzebna jest, jeśli chcemy poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni"

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Jake Sullivan powiedział, że rosyjscy dowódcy przerzucają obecnie wojska z północnej Ukrainy na jej wschodnie terytorium. - Przewidujemy, że Rosja skoncentruje się na walce z siłami ukraińskimi w szerszych rejonach Ługańska i Doniecka, które obejmują znacznie więcej terytorium niż kontrolowane przez separatystów przed rozpoczęciem inwazji pod koniec lutego - powiedział.

Ukraina. Numery telefonów do bliskich na plecach trzyletniej dziewczynkiDramat dzieci z Ukrainy. Matki zapisują na ich ciałach kontakty do bliskich

USA. Doradca prezydenta: Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych żołnierzy

Sullivan przewiduje, że Rosja będzie utrzymywać presję na Charków oraz kontynuować ataki powietrzne i rakietowe na resztę kraju, aby spowodować szkody militarne i gospodarcze i zastraszyć Ukraińców. - Ostatecznie celem Rosji jest jak największe osłabienie Ukrainy - mówił doradca prezydenta USA.

Sullivan dodał, że ograniczenie celów militarnych nie oznacza, że Rosja odniesie sukces na wschodzie. Powiedział też, że Stany Zjednoczone starają się spełnić główne prośby Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa - dostarczają broń z amerykańskich zapasów tam, gdzie jest ona dostępna oraz ułatwiają dostawy broni przez sojuszników.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na Gazeta.pl

Prawnik o zbrodniach Rosji w Ukrainie: Musimy zebrać informacje o dowodach tych zbrodni. Szybciej niż szybkoPutin odpowie za zbrodnie w Ukrainie? Ekspert: Trzeba do tego determinacji

Wojna w Ukrainie. Rosjanie przygotowują się do ataku na Donbas

Rosyjska armia wycofała się z obwodu kijowskiego i częściowo czernihowskiego. Koncentruje jednak swoje siły przed ofensywą w Donbasie, gdzie próbuje zdobyć miejscowości kontrolowane przez ukraińskie wojsko. Tam Rosjanie nadal ostrzeliwują obiekty cywilne.

Jak wyjaśnia szef administracji państwowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, oczekuje się, że Rosjanie niedługo rozpoczną szeroko zakrojoną ofensywę właśnie na miejscowości Donbasu, w tym w obwodzie ługańskim. Zwraca uwagę, że obecnie Rosjanie koncentrują wojska i jeśli zdecydują, że już mają dostatecznie dużo sił do przeprowadzenia ofensywy, wówczas ją rozpoczną. Rosja wciąż bezskutecznie próbuje zdobyć Rubiżne. Ukraińskie wojsko utrzymuje obronę również w innych punktach, a Rosjanie ostrzeliwują cały obwód - najbardziej intensywnie Rubiżne, Siewierodonieck, Lisiczańsk i Popasnę.

Ukraińskie lokalne władze w Donbasie apelują do mieszkańców o ewakuację, zanim wkroczą tam Rosjanie. Do ataku na obwody doniecki i ługański Rosja może użyć części wycofanych oddziałów z obwodów czernihowskiego i kijowskiego. Pod Kijowem, m.in. w miejscowości Bucza, po wycofaniu Rosjan odnaleziono ślady zbrodni wobec ludności cywilnej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: