Zełenski z wizytą w Buczy. "To ludobójstwo"; Francja i Niemcy wydalają dyplomatów [PODSUMOWANIE]

To ludobójstwo - tak zbrodnie dokonane przez Rosjan w podkijowskich miastach ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski odwiedził Buczę na przedmieściach Kijowa wyzwoloną spod rosyjskiej okupacji. Zdaniem ukraińskiego prezydenta rosyjskie zbrodnie odkrywane przed światem odbiją się na procesie rozmów pokojowych. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jego kraj doprowadzi do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy i postawienia ich przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w poniedziałek do podkijowskiej Buczy, gdzie w ostatnich dniach znaleziono m.in. masowy grób z ciałami ok. 300 osób. - To jest ludobójstwo, jesteście tutaj, widzicie sami, co tu się odbyło. Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety były gwałcone w obecności dzieci - mówił. Czytaj więcej >>>
 • Unia Europejska powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen. Czytaj więcej >>>
 • Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że "Rosyjscy okupanci zostali pokonani pod Kijowem" a "wróg wycofuje się także w obwodach czernihowskim i sumskim".
 • Ołeksij Reznikow w poniedziałkowym komunikacie poinformował również, że "ciężkie walki trwają w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim". "Nasze oddziały napierają na okupantów w obwodzie chersońskim. Czernihów pozostaje w trudnej sytuacji. Obrońcy Mariupola, którzy już dziś stali się legendami, walczą bohatersko" - dodał.
 • Wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony USA cytowany przez CNN przekazał, że ok. 2/3 rosyjskich żołnierzy skupionych wokół Kijowa opuściło ten obszar. Stany Zjednoczone nie wykluczają, że wycofane z okolic Kijowa wojska mogłyby zostać później skierowane np. na wschód Ukrainy, do Donbasu.
 • Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że doniesienia z Buczy "wydają się wskazywać na dalsze dowody zbrodni wojennych". Prezydent USA Joe Biden po raz kolejny nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym".
Zobacz wideo Donald Tusk o propozycji powołania międzynarodowej komisji do badania zbrodni w Ukrainie. "Najpierw Rosja musi przegrać wojnę"
 • Ponad 4,2 miliona osób uciekło z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji - podała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych, dodając, że sytuacja humanitarna w kraju pogarsza się.
 • Ukraiński wywiad wojskowy opublikował listę żołnierzy 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego. To oni - jak twierdzą służby - mogą być odpowiedzialni za zbrodnie w Buczy niedaleko Kijowa. Na liście znajduje się ponad 1600 nazwisk, a także stopnie i dane paszportowe. Czytaj więcej >>>
 • W reakcji na rosyjską agresję i masakrę cywilów w Buczy Litwa zdecydowała się ograniczyć stosunki dyplomatyczne z Rosją. Z kraju wydalony zostanie ambasador Aleksiej Isakow. Czytaj więcej >>>
 • Francuskie i niemieckie resorty spraw zagranicznych poinformowały w poniedziałek o wydaleniu kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zapowiedziała, że Federacja Rosyjska na te decyzje odpowie.
 • Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwali sojuszników do zaostrzenia sankcji na Rosję i całkowitego odcięcia jej od handlu z Zachodem. Dyplomaci spotkali się w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie. Podczas konferencji prasowej oboje zapewnili, że zrobią wszystko, by osądzono odpowiedzialnych za masakrę ludności cywilnej w Buczy i inne zbrodnie wojenne, których Rosjanie dopuścili się na terytorium Ukrainy.
 • Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie były jednym z tematów, jakie omówiono na poniedziałkowej naradzie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb bezpieczeństwa. Spotkanie zwołane przez prezydenta odbyło się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: