Zełenski w Buczy: To są zbrodnie wojenne i zostaną uznane przez świat za ludobójstwo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojawił się w Buczy. Mówił o zbrodniach dokonanych na ludności cywilnej. - Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety były gwałcone w obecności dzieci - powiedział dziennikarzom przywódca Ukrainy.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- To są zbrodnie wojenne i zostaną uznane przez świat za ludobójstwo - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w Buczy. Prezydent Ukrainy pojawił się w miejscu rosyjskiej masakry w kamizelce kuloodpornej i w otoczeniu wojska. Jego wypowiedź przytacza agencja Reuters.

"Każdy, kto szanuje zasady demokracji, musi pomóc Ukrainie" - apeluje po masakrze w Buczy ukraińska dziennikarka Uliana Vitiuk.

Zobacz wideo Morawiecki o tym, co się stało w Buczy: Ta zbrodnia musi być osądzona jako zbrodnia ludobójstwa

Prezydent Zełenski w Buczy: Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety były gwałcone

Wołodymyr Zełenski mówił w Buczy o tym, jak ważne, żeby świat usłyszał o masakrze dokonanej na ludności cywilnej w obwodzie Kijowskim.

- Najważniejsze jest to, żeby pokazać światu to, co robili rosyjscy żołnierze, Federacja Rosyjska. (...) Zobaczcie, co z tym miasteczkiem zrobili rosyjscy żołnierze, do ludzi odnoszą się gorzej niż do zwierząt. To jest ludobójstwo, jesteście tutaj, widzicie sami, co tu się odbyło. Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety były gwałcone w obecności dzieci.

Zełenski zapytany przez reportera, czy w tej sytuacji nadal można rozmawiać o pokoju z Rosją, odpowiedział jednoznacznie. 

Ukraińscy żołnierze w odbitej z rąk Rosjan BuczyZbrodnia w Buczy. Ukraińcy opublikowali listę 1600 rosyjskich żołnierzy

- Tak, ponieważ Ukraina musi uzyskać pokój. Jesteśmy w Europie XXI wieku. Będziemy kontynuować nasze wysiłki dyplomatyczne i wojskowe - zapowiedział. Przyznał też jednak, że Ukrainie trudniej negocjować, od kiedy znana jest skala okrucieństwa Rosjan dokonanego w obwodzie kijowskim.

- Bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy widzimy co tutaj zrobili - przyznał Zełenski. - Im dłużej Federacja Rosyjska przeciąga proces negocjacyjny, tym gorzej jest dla nich i dla tej wojny - stwierdził.

Rosja zaprzecza oskarżeniom dotyczącym mordu na ludności cywilnej w Buczy.

- Wiemy o tysiącach zabitych i torturowanych, z odciętymi kończynami, zgwałconych kobietach i zamordowanych dzieciach - zapewniał prezydent Ukrainy.

W tej chwili nad udokumentowaniem masakry w Buczy i zbrodni na ludności cywilnej w miejscowościach pod Kijowem pracuje ukraińska Prokuratura. Śledztwo wesprze także Unia Europejska - zadeklarowała po rozmowie z Zełenskim Ursula von der Leyen.

Ursula von der LeyenUE razem z Ukraińcami będzie badać rosyjskie zbrodnie, wyśle śledczych

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zełenski w Buczy: To są zbrodnie wojenne i zostaną uznane przez świat za ludobójstwo
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl