UE razem z Ukraińcami będzie badać rosyjskie zbrodnie wojenne. Von Der Leyen rozmawiała z Zełenskim

Po informacji o masakrze na ludności cywilnej w Buczy Unia Europejska wyśle swoich śledczych, żeby razem z ukraińską prokuraturą udokumentowali rosyjskie zbrodnie wojenne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała wsparcie Ukraińców w rozmowie z prezydentem Zełenskim.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

O masakrze w Buczy napisała dla nas liana Vitiuk. - Zawsze, gdy myślisz, że nie grozi ci wojna, pamiętaj o Buczy - pisze dziennikarka Expresu i Ukrayina.pl.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska dołączy do ukraińskich zespołów śledczych badających zbornie wojenne Rosjan dokonane na ludności cywilnej w Ukrainie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała z prezydentem Ukrainy po ujawnieniu informacji o mordzie dokonanym przez Rosjan w Buczy.

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację

UK będzie badać rosyjskie zbrodnie wojenne razem z ukraińską prokuraturą

Informacje o okrutnym mordzie na ludności cywilnej w ukraińskiej Buczy to kolejny sygnał na temat zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosjan w Ukrainie. Teraz władze zaatakowanego przez wojska Władimira Putina Państwa mogą liczyć na wsparcie Unii Europejskiej dokumentowania okrutnych działań rosyjskiej armii.

Masowy grób w Buczy, 3 kwietniaUkraińska prokuratura: setki ofiar cywilnych pod Kijowem

"Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim o okrutnych mordach na ludności cywilnej w Buczy i innych miejscach na Ukrainie. UE jest gotowa wysłać wspólne zespoły śledcze w celu udokumentowania zbrodni wojennych we współpracy z ukraińskim prokuratorem generalnym."

Zapowiedziała, że w śledztwie pomogą Eurojust -  unijna agencja do spraw karnych, a także Europol - agencja policyjna.

Masakra w Buczy

W Buczy, znajdującej się w obwodzie Kijowskim, po wycofaniu się wojsk rosyjskich Ukraińcy znaleźli zbiorowy grób. Niektóre ofiary miały mieć ręce związane za plecami.

Iryna Wenediktowa, Prokuratorka Generalna Ukrainy, zajmuje się śledztwem na przedmieściach Kijowa - w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Poinformowała, że dotychczas wywieziono stamtąd ponad 400 ciał.

Masowy grób w BuczyMasakra w Buczy. Zdjęcia satelitarne pokazują masowy grób ofiar Rosjan

Po informacji o masakrze w Buczy Unia Europejska potępiła Rosję. Trwa też dyskusja o kolejnych sankcjach. Państwa domagające się zdecydowanej odpowiedzi UE - w tym Polska i kraje bałtyckie - domagają się między innymi wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji, a także zablokowania europejskich portów dla rosyjskich statków. Dyskusja ambasadorów krajów Unii Europejskiej odpędzie się w środę.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: