Ekwador. Wojna gangów w więzieniu. Nie żyje co najmniej 20 osób. Szef MSW: Opróżnię to szambo

Co najmniej 20 osób zginęło podczas zamieszek, które wybuchły w więzieniu na południu Ekwadoru - podaje BBC, powołując się na władze kraju. Do tragicznych zdarzeń miało dojść w wyniku próby przejęcia całkowitej kontroli nad zakładem karnym przez jeden z gangów. Interweniowało niemal 1000 policjantów.

Do zamieszek doszło w niedzielę 3 kwietnia w wyniku rywalizacji gangów w strzeżonej części więzienia Turi w mieście Cuenca na południu Ekwadoru. Minister spraw wewnętrznych Patricio Castillo powiedział, że jedna z grup próbowała przejąć całkowitą kontrolę nad zakładem karnym - podaje BBC. Dopiero po wielu godzinach siłom porządkowym udało się opanować sytuację.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gowin: Andrzej Duda ma szanse nawiązania do najlepszych kart prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Ekwador. Zamieszki w więzieniu. Nie żyje co najmniej 20 osób

Prawie 1000 żołnierzy i policjantów zostało zmobilizowanych, aby obezwładnić agresorów i przywrócić spokój w zakładzie karnym. Jak informuje BBC, podczas zamieszek służby bezpieczeństwa ewakuowały 90 osób. W wyniku walk zginęło co najmniej 20 więźniów. Władze uspokajają i zapewniają, że nie było żadnych ucieczek. Minister spraw wewnętrznych Patricio Castillo powiedział, że przywódcy gangów stracą wszystkie przywileje, z których mogli korzystać.

Wojna w Ukrainie. Żołnierze (zdjęcie ilustracyjne)Rosyjski żołnierz do siostry: "Wszyscy tu po medale przyjechali"

System więziennictwa w Ekwadorze. Minister spraw wewnętrznych: Opróżnię to szambo

W Ekwadorze jest 65 zakładów karnych. W każdym z nich jest 30 000 miejsc, ale i tak władze odnotowują przeludnienie w więzieniach - aż o 30 proc. Dodatkowo kraj dotyka nasilająca się wojna narkotykowa, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby gangów walczących o nielegalny, ale lukratywny handel narkotykami - podaje France24.

Część zakładów karnych w Ekwadorze jest całkowicie kontrolowana przez grupy przestępcze. Bardzo często dochodzi do aktów przemocy - w ubiegłym roku zginęło 320 osadzonych. Minister spraw wewnętrznych Patricio Castillo, podsumowując incydent w Turi, powiedział, że nie pozwoli na dalszą przemoc i "opróżni to szambo", jakim stał się system więziennictwa.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Pogrzeb ukraińskiego żołnierza (zdjęcie ilustracyjne)Wojna w Ukrainie. Żołnierz przeżył, bo był na pogrzebie 17-letniej córki

Więcej o: