Rosjanie wycofują się na teren Białorusi. Siły Zbrojne Ukrainy: Uciekają skradzionymi samochodami

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił aktualizację działań na froncie. "Z powodu znacznych strat załoga wroga jest zdemoralizowana, co z kolei wpływa na jakość wykonywanych przez nich zadań" - czytamy w komunikacie.
Zobacz wideo Bombardowania to codzienność mieszkańców jednej z wsi pod Kijowem

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w sobotę 2 kwietnia, że na północy kraju siły rosyjskie przemieszczają się na terytorium Białorusi. "Znaczna część sprzętu wojskowego jest uszkadzana i odholowywana" - czytamy w komunikacie. 

Sztab generalny Ukrainy: Wśród Rosjan szerzy się panika związana z narażeniem na promieniowanie

Wśród rosyjskich żołnierzy ma szerzyć się panika z powodu narażenia na promieniowanie w strefie czarnobylskiej. "Ludności białoruskiego osiedla miejskiego Brahin radzi się unikać kontaktu z rosyjskimi okupantami, którzy wycofali się ze skażonego obszaru" - ostrzega sztab.

Rosjanie mają także wywozić samochody skradzione mieszkańcom Hostomla, Irpienia, Buczy i Iwankowa, a ukradziony majątek próbować wysłać z terytorium Białorusi za pośrednictwem rosyjskiej firmy kurierskiej CDEK. 

Na obszarze historycznej Słobożańszczyzny w obwodzie sumskim okupanci zablokowali wyjazd z Burynia - odnotowano tam duże nagromadzenie sprzętu wojskowego. Trwa także blokada miasta Putywl, które jest otoczone punktami kontrolnymi Rosjan. We wsi Jurjewe Rosjanie przeprowadzają natomiast spis ludności oraz poszukiwania broni. 

Więcej wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie - zniszczony rosyjski pojazd w okolicach Kijowa Rosyjscy żołnierze źli na prezydenta. "Putin to osioł, jest skończony"

Wojna w Ukrainie. Sztab generalny Ukrainy: Rosjanom nadal nie udaje się zająć Mariupola

Okupanci próbują zająć Mariupol i zablokować miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim: Rubiżne, Siewierodonieck, Popasna, Trojićke, Awdijwka, Marjinka i Krasnohoriwka. Nie odnoszą jednak sukcesów, ponoszą straty - podkreśla sztab. Bez zmian pozostaje także sytuacja w rejonie Bugu Południowego. 

Wśród ludności przygranicznego Naddniestrza (Mołdawia) krążą plotki o zmuszaniu miejscowych do przyłączenia się do inwazji przeciwko Ukrainie. W kierunku rosyjskiego Prymorska okupanci przeczesują tymczasowo okupowane osiedla. 

Sztab podaje, że siły Ukrainy nadal wyzwalają ukraińskie terytoria spod rosyjskiej okupacji. "Z powodu znacznych strat załoga wroga jest zdemoralizowana, co z kolei wpływa na jakość wykonywanych przez nich zadań" - czytamy. 

Zniszczony rosyjski czołg, zdjęcie ilustracyjne. Ukraińcy poczęstowali Rosjan ciastkami. Dwóch żołnierzy nie żyje

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: