Szef ukraińskiej delegacji: Rosja "ustnie zaakceptowała" porozumienie. Blisko spotkania na szczycie

Prezydenci Ukrainy i Rosji "z dużym prawdopodobieństwem" spotkają się w Turcji - przekazał szef ukraińskiej delegacji Dawid Arachamia, cytowany przez agencję Interfax-Ukraine. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy miałoby dojść do spotkania Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.

Szef ukraińskiej delegacji uczestniczącej w negocjacjach z Rosją Dawid Arachamia przekazał w sobotę, że to właśnie Turcja będzie krajem, w którym najpewniej dojdzie do bezpośredniego spotkania Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.

Według Arachamii prezydent Turcji Recep Erdogan poinformował w piątek zarówno stronę ukraińską, jak i rosyjską, że Turcja "jest gotowa zorganizować spotkanie w najbliższej przyszłości".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Ani data, ani miejsce nie są znane, ale wierzymy, że miejscem z dużym prawdopodobieństwem będzie Stambuł lub Ankara - powiedział szef ukraińskiej delegacji, cytowany przez agencję Interfax-Ukraine.

W ostatnim czasie ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że jego kraj byłby wdzięczny Turcji, gdyby ta pomogła zorganizować spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy.

O spotkaniu na najwyższym szczeblu mówi się, ponieważ - według Arachmii, Rosja i Ukraina są bliskie porozumienia. Rosja miała "na razie tylko ustnie" zaakceptować ukraiński projekt porozumienia pokojowego. Kwestią sporną pozostaje półwysep krymski.

Zobacz wideo Jaką cenę Putin jest w stanie zapłacić za imperialną politykę?

Negocjacje Rosji i Ukrainy

We wtorek w Stambule delegacje Rosji i Ukrainy negocjowały warunki pokojowe. Rosja zapowiedziała, że ograniczy działania wojskowe w rejonie Kijowa i Czernihowa, a strona ukraińska miałaby z kolei rozważyć rezygnację z planów wstąpienia do NATO - warunkiem byłyby jednak udzielone Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Według informacji strony ukraińskiej czterema krajami, które miałyby uczestniczyć w takim porozumieniu, byłyby Polska, Izrael, Turcja i Kanada.

Wtorkowe negocjacje były pierwszym od niemal trzech tygodni osobistym spotkaniem obu stron. Tureckie władze twierdzą, że w trakcie rozmów osiągnięto największy jak do tej pory postęp od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Najtrudniejsze kwestie miałyby wkrótce zostać omówione przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów - Dmytra Kułeby i Siergieja Ławrowa. Jak poinformowała strona turecka, takie spotkanie może odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: