Czarnobyl. Ukraińska flaga wróciła na maszt elektrowni atomowej

2 kwietnia na terenie przemysłowym w Czarnobylu podniesiono flagę Ukrainy i zagrano też hymn. W uroczystości uczestniczył personel operacyjny stacji, który czuwa nad bezpieczeństwem jądrowym i radiacyjnym obiektów elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Mogło to mieć miejsce dlatego, że wojska rosyjskie dzień wcześniej ostatecznie opuściły ten teren.
Zobacz wideo Kto może odsunąć Putina od władzy? "Putin zmonopolizował pochwały, ale zmonopolizował też winę"

Państwowa Agencja Ukrainy do spraw Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała, że na terenie elektrowni nie ma obecnie osób postronnych. Ze wcześniejszych ustaleń wynika, że rosyjska armia sporządziła "akt przyjęcia i przekazania ochrony elektrowni atomowej w Czarnobylu", o czym informował ukraiński Energoatom. Tym samym potwierdzili oni opuszczenie tego terenu - podała Agencja Ukriform.

"W uroczystości podniesienia flagi uczestniczył sztab operacyjny stacji, który w trudnych warunkach okupacji cały czas zapewniał i nadal zapewnia bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne obiektów" - czytamy na stronie elektrowni, która zamieściła też zdjęcie, na którym widać flagę Ukrainy. 

Wojna w Ukrainie. Czarnobyl był jednym z pierwszych celów Rosjan

Jak podawaliśmy we wcześniejszych informacjach, Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu już 24 lutego, pierwszego dnia agresji w Ukrainie. W dokumencie opublikowanym 31 marca zaznaczono, że "nie ma żadnych roszczeń ze strony administracji chronionego obiektu wobec oddziałów Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej" - podaje Ukriform.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. MAEA wysyła wsparcie na teren elektrowni

31 marca Ukraina podała informacje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że rosyjskie wojska opuściły teren elektrowni w Czarnobylu. "MAEA prowadzi bliskie konsultacje z władzami ukraińskimi w sprawie wysłania w najbliższych dniach pierwszej misji wsparcia i wsparcia Agencji do Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - przekazał Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Mariano Grossi.

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Czarnobyl (zdjęcie ilustracyjne)Czarnobyl. Rosjanie opuścili teren elektrowni atomowej

Więcej o: