Czarnobyl. Rosjanie opuścili teren elektrowni atomowej. Sporządzili "akt przekazania ochrony elektrowni"

Rosjanie opuścili teren elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Nie ma tam obecnie osób postronnych - poinformowała Państwowa Agencja Ukrainy do spraw Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Wcześniej poinformowano, że rosyjscy agresorzy sporządzili "akt przyjęcia i przekazania ochrony elektrowni atomowej w Czarnobylu" i poinformowali o tym ukraiński Energoatom. W ten sposób ostatecznie potwierdzili zamiar opuszczenia obiektu - podaje Agencja Ukrinform.

Zobacz wideo Bombardowania to codzienność mieszkańców jednej z wsi pod Kijowem

Rosjanie zajęli elektrownie atomową w Czarnobylu pierwszego dnia inwazji na Ukrainę

W dokumencie zaznaczono, że "nie ma żadnych roszczeń ze strony administracji chronionego obiektu wobec oddziałów Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej". Ukraińskie media informują, że dziś okupanci, którzy zajęli elektrownię i inne obiekty w strefie wykluczenia, zmierzali w kierunku granicy ukraińsko-białoruskiej.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojska rosyjskie zajęły elektrownię atomową w Czarnobylu pierwszego dnia agresji - 24 lutego. Dopiero 20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu dbającego o bezpieczeństwo obiektu, w której w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Rosjanie wywożą Ukraińców do "obozów filtracyjnych", a potem na Sachalin

Ukraina przekazała już Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że Rosjanie opuścili teren elektrowni. "MAEA prowadzi bliskie konsultacje z władzami ukraińskimi w sprawie wysłania w najbliższych dniach pierwszej misji wsparcia" - czytamy w komunikacie agencji. 

Z kolei Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że "nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej". "Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju" - zapewniła w czwartek wieczorem agencja.

Wadym Denysenko: Rosjanie rzeczywiście opuszczają czarnobylską strefę

O wycofaniu się wojsk z terenów elektrowni mówił wcześniej w czwartek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. - Faktycznie możemy teraz powiedzieć, że Rosjanie rzeczywiście opuszczają czarnobylską strefę. Mamy nadzieję, że przekroczą granicę ukraińską (pojadą do Rosji - red.) - mówił Wadym Denysenko cytowany przez Agencję Ukrinform.

Zniszczone rosyjskie czołgi na przedmieściach Kijowa, 31 marca Rosjanie opuszczają okolice Kijowa i Czarnobyla. Pentagon studzi emocje

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: