Morawiecki w CNN: Myślę, że już niedługo Rosjanie spróbują otoczyć siły ukraińskie - zwłaszcza w Donbasie

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji CNN. Premier komentował sytuację w Ukrainie i namawiał do coraz silniejszych sankcji, których konsekwencji teraz najbardziej ma obawiać się Moskwa.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki mówił w CNN o coraz trudniejszej sytuacji Ukrainy. Szef rządu przewidywał najbliższe kroki rosyjskiego wojska.

- Myślę, że już niedługo spróbują otoczyć siły ukraińskie - zwłaszcza w rejonie Donbasu, a potem, zdobywszy jedną trzecią ziemi na Ukrainie, będą chcieli negocjować z tej bardzo silnej pozycji - stwierdził premier.

Zobacz wideo Morawiecki został zapytany, kiedy PiS złoży projekt o zmianach w Konstytucji. "Najbliższe posiedzenie Sejmu"

Mateusz Morawiecki w CCN namawia do rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu

Szef polskiego rządu podkreślał ważną rolę restrykcji gospodarczych. Mówił, że sojusznicy Ukrainy muszą kontynuować nakładanie "miażdżącego zestawu sankcji" na Rosję. Morawiecki podkreślił, że Moskwa obawia się konsekwencji takiego działania. - Opowiadamy się za konfiskatą aktywów i zrobieniem wszystkiego, co możliwe, aby przestać kupować rosyjską ropę i gaz - powiedział. - Musimy jak najszybciej pomóc Ukraińcom w obronie ich kraju (...). Oni potrzebują broni tu i teraz - podkreślał Morawiecki. 

- Rosja jest bardzo dużym krajem, bardzo dużym pod względem ilości towarów, surowców, zasobów. (...). I dlatego mogą się przegrupowywać, reorganizować i uzupełniać armię nowymi oddziałami. I nawet pomimo bardzo dzielnej i odważnej walki narodu ukraińskiego, z każdym dniem jest on coraz bardziej wyczerpany - zauważył premier.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Rosjanie wywożą Ukraińców do "obozów filtracyjnych", a potem na Sachalin

Wyjaśnił też, dlaczego po wprowadzeniu wielu ograniczeń, cena rubla jest stabilna. 

- Na razie Putin i jego ludzie są w stanie zmieniać politykę fiskalną w taki sposób, aby była ona w pewnym stopniu odporna na sankcje - uważa Morawiecki.

Premier mówił także o roli Polski we wsparciu Ukrainy. - Zarzucano nam również ksenofobię, a tu mamy naród polski, który w ciągu czterech tygodni otworzył swoje serca i drzwi dla dwóch i pół miliona Ukraińców - powiedział Mateusz Morawiecki, twierdząc, że wcześniej państwa zachodnie niewłaściwie oceniały sytuację w Polsce.

Mariupol 'to miasto-ruina'. Zniszczono 60 proc. infrastruktury. 'Musimy ratować mieszkańców'Gdańsk. Mer Mariupola w poruszającym wystąpieniu na sesji miejskiej rady***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: