Wojna w Ukrainie. Brytyjski wywiad: Rosjanie niszczą sprzęt, zestrzelili własny samolot

- Rosjanie sabotowali własny sprzęt, przypadkowo zestrzelili jeden ze swoich samolotów, niektórzy odmówili wykonania rozkazów - wyliczał w czwartek Jeremy Fleming, szef brytyjskiej służby wywiadu GCHQ, podczas przemówienia na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Dodał, że Władimir Putin źle ocenił sytuację, a doradcy wprowadzają go w błąd.

Szef brytyjskiej służby wywiadu GCHQ (Government Communications Headquarters) Jeremy Fleming, w przemówieniu wygłoszonym w czwartek (31 marca) w Canberze na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, stwierdził, że Władimir Putin "poważnie pomylił się w ocenie sytuacji" w Ukrainie. Prezydent Rosji źle ocenił możliwości rosyjskich sił zbrojnych, nie doceniając jednocześnie oporu narodu ukraińskiego i determinacji Zachodu, który ukarał Moskwę w dużej mierze skoordynowanymi sankcjami - argumentował Fleming swoją tezę.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Brytyjski wywiad: "Doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę" 

Jeremy Fleming powiedział, że informacja o ataku na Ukrainę była dla brytyjskiego wywiadu szokująca, ale nie zaskakująca. Podkreślił, że służby już wcześniej widziały strategię agresora. Teraz widzą, "jak Putin próbuje zrealizować swój plan, ale to zawodzi. Jego planem B jest więcej barbarzyństwa wobec ludności cywilnej i miast".

Zobacz wideo Jaki jest ostateczny cel Putina?

Szef GCHQ uważa, że prezydent Rosji chciał szybkiego zwycięstwa, ale przecenił możliwości swojego wojska. - Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy - pozbawionych broni i postawy moralnej - odmawiających wykonywania rozkazów, sabotujących własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwujących własne samoloty - mówił Fleming w Canberze.

- Uważamy, że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę - dodał. Słowa szefa brytyjskiego wywiadu potwierdzili amerykańscy i europejscy urzędnicy. Według nich Władimir Putin został wprowadzony w błąd przez doradców, którzy byli zbyt przerażeni, by powiedzieć mu o prawdziwym przebiegu wojny w Ukrainie i o konsekwencjach zachodnich sankcji - podaje Agencja Reutera.

Ukraina. Straty Rosjan podczas wojny 

W kontrze do opinii Zachodu o rosyjskiej armii ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że jej siły zbrojne są profesjonalne i z dużym powodzeniem realizują swój cel, a Zachód rozsiewa kłamstwa, bo chce obalić ich kraj. Stanowisko to jest jednak sprzeczne z danymi, które podał czwartek 31 marca na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Całkowite straty bojowe Rosjan od początku inwazji według ich danych wynoszą: około 17,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 614 czołgów, 1735 bojowych pojazdów opancerzonych, 311 systemów artyleryjskich, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 1201 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 75 cystern, 83 bezzałogowce, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

"Siły powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej dobie trafiły siedem celów powietrznych - cztery samoloty, jeden bezpilotowiec i dwa pociski manewrujące. […] Nasi żołnierze zniszczyli też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich" - czytamy w podsumowaniu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: