Biden zadzwonił do Zełenskiego. Pierwszy raz od trzech tygodni. Rozmowa warta 500 milionów dolarów

Prezydent Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę z przywódcą USA Joe Bidenem. To pierwsze połączenie telefoniczne między Białym Domem a Kijowem od tygodni. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział konkretne wsparcie dla Ukrainy.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent USA zadeklarował konkretne wsparcie dla Ukrainy. Rozmowa zaczęła się o 16.45, a już półtorej godziny później Biały Dom informował, że Joe Biden zaproponował Wołodymyrowi Zełenskiemu konkretną pomoc - militarną, ekonomiczną i humanitarną.

Zobacz wideo Andrzej Duda spotkał się z Joe Bidenem. "Nie mówimy uchodźcy, to są nasi goście"

Biden przeznaczy 500 mln dolarów na wsparcie Ukrainy

Joe Biden na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy planuje przeznaczyć kolejne 500 mln dolarów z amerykańskiego budżetu.

"Prezydent USA rozmawiał dziś z prezydentem Zełenskim o trwających pracach nad dostarczeniem Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej oraz obciążaniu Rosji dotkliwymi kosztami jej brutalnej agresji na Ukrainę" - informował na Twitterze Biały Dom. 

Wcześniej USA przeznaczyło już 350 mln dolarów na "natychmiastową" pomoc wojskową dla Ukrainy. Na początku lutego ogłosił to amerykański sekretarz stanu.

Antony BlinkenUkraina. USA zapowiada kolejne wsparcie finansowe. 350 mln dolarów

Podczas pierwszej rozmowy od 11 marca prezydenci USA i Ukrainy omówili między innymi postępy w rozmowach pokojowych z Rosją.

"Właśnie zakończyłem godzinną rozmowę z Prezydentem Bidenem. Podzieliłem się swoją oceną sytuacji na polu bitwy i przy stole negocjacyjnym. Rozmawialiśmy o konkretnym wsparciu obronnym, nowym pakiecie wzmocnionych sankcji, pomocy makrofinansowej i humanitarnej" - napisał na Twitterze Zełenski.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: